Nátěr starého kovu nemusí být věda. Poradíme vám, jak na to

 Dílna 
21. července 2018 13:03 / Marcela Plachá
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Dejte starým věcem nový život Pixabay
Rezaví vám oblíbená kovová skříňka, koloběžka nebo plot? Na záchranu nemusí být pozdě. Vyžaduje ale dostatek pečlivosti. Různých barev na kov je  na trhu spousta. Než se ale pustíte do natírání, pečlivě vše zvažte a připravte. Jinak se barva brzy sloupe. 

Největším nepřítelem je rez

Rez je nutné z kovových předmětů pečlivě odstranit. Ideálně kombinací mechanické práce a chemie. Mechanicky ji odstraníte drátěným kartáčem, hrubým brusným papírem či použitím brusky, případně elektrické vrtačky se speciálním nástavcem – drátěným kotoučem nebo nástavcem s pryžovým kotoučem a brusným papírem.

Mnohdy je to práce zdlouhavá, protože je nutné odstranit veškerou rez. Pomoct si můžete odrezovačem, který je vhodné použít na zbytky rzi. Při silném zkorodování je nutné nátěr odrezovačem opakovat. Působení odrezovače se projeví vznikem modročerného zbarvení na povrchu předmětu. Poté je vhodné povrch řádně otřít hadrem. 

Mastnota musí pryč

Pro kvalitní přilnutí nového nátěru je důležité kov odmastit. K tomu se hodí buď technický líh či ředidlo. Pokud není plocha příliš zamaštěná, stačí horká voda se saponátem. Jakmile je povrch zbavený rzi, očištěný, odmaštěný a suchý, nastal čas na nátěr. Nemělo by samozřejmě být příliš horko ani zima. Barvy by totiž špatně chytaly a schly. 

Vodou ředitelná může být lepší

Barva vodou ředitelná je mírně elastická, a proto se hodí na plochy, které jsou vystaveny extrémním vlivům. Příkladem jsou okapy, střechy nebo ploty, které se působením slunce či mrazu roztahují a smršťují, na což by měl reagovat i nátěr. V opačném případě by popraskal a ztratil svůj ochranný význam. Syntetické barvy jsou sice odolné vůči působení povětrnostních vlivů, ale nejsou tak pružné. Komplikací také může být ředidlo. Některé barvy se totiž musí před aplikací pečlivě naředit. 

Několik různých nátěrů

Barvy na kov dále dělíme na základní (podkladové) a vrchní (krycí). Stále častěji se ale využívají jednovrstvé barvy 2 v 1 či 3 v 1, tzv. jednošichtovky.  Základní barva je přitom antikorozní. Je dobře přilnavá, snadno se dá přetírat a rychle zasychá. Krycí barva plní především estetickou a ochrannou funkci kovových povrchů. Jednovrstvé barvy (2 v 1 / 3 v 1) obsahují jak základní, tak i vrchní nátěr, takže ušetříte čas i peníze.

Při natírání byste měli přednostně natřít členitější a nejvíce namáhaná místa, jako jsou úchyty, háčky, ohyby, lemování či spoje s okolními předměty. Na tato místa samozřejmě musíte použít malý štětec. Následně byste měli toutéž barvou natřít zbytek plochy. Pro prodloužení životnosti nátěru je vhodné nátěr opakovat alespoň dvakrát. Velmi zdlouhavé bývá natírání drátěných plotů, na které můžete pro zjednodušení práce použít i váleček. Víc o natírání plotů jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu