Nepodceňte kontrolu okapů, chrání zdi i základy domu
Okapový systém svádí vodu ze střechy do žlabů a z nich pak do okapové roury, která vede kolmo ze střechy domu k zemi, kde voda odteče do dešťové kanalizace. Žlaby musejí mít dostatečný sklon, aby umožňovaly odtok vody. Doporučený sklon žlabů ke svodům je přibližně 3 mm na metr délky. Dešťová kanalizace musí mít rovněž dostatečný sklon a nesmí mít žádné prohlubně, ve kterých by se usazovaly nečistoty. Za dostatečný sklon se považuje 1 cm na metr.
Okapové žlaby mají nejčastěji půlkulatý nebo obdélníkový průřez. Pokládají se na háky upevněné ke krokvím, k lati nad krokví nebo na bednění pod střechou. U starších domů může mít žlab dřevěný kryt upevněný na dřevěných hranolech.
Typy okapů
Kovové okapové systémy bez povrchové úpravy
Jsou obvykle vyrobeny z mědi, titanzinku nebo nerezi. Náklady na pořízení jsou vysoké a například měděné okapy jsou častým terčem zlodějů.
Plastové okapové systémy
Jsou náchylné k poškození a mají nižší životnost. Výhodou je jejich přijatelná cena.
Ocelové pozinkované okapy s povrchovou úpravou
Splňují vyrovnaný poměr mezi kvalitou a cenou, mají vysokou životnost, minimální nároky na údržbu a díky široké škále barev se dají snadno přizpůsobit barvě střechy nebo fasády.
Aby okapy dobře fungovaly, musejí být žlaby a odtokové roury plně průchodné. Je tak potřeba vše pravidelně zkontrolovat a případné překážky odstranit.
Kontrola a čištění okapů
Konrolujte všechny části okapového systému, tedy i objímky svodů a žlabové háky. Pokud jsou ohnuté, mohou změnit sklon žlabu a tím zhoršit jeho funkci.
Kvůli spadanému listí, jehličí a případným dalším nečistotám nebo dokonce ptačím hnízdům, které si v nich ptáci rádi staví, je třeba namontovat lapače nečistot. I ty je ale nutné čas od času vyčistit. Pokud nemůže voda při intenzivním dešti správně odtékat, okapy přetékají a může dojít k prosáknutí vody do domu. Při čištění vám může pomoci čistič okapů s teleskopickou násadou.
Skvělou a velice účinnou volbou prevence zanášení okapů nečistotami je podélný síťový kryt okapu, díky kterému se do něj listí nedostane. Pokud se na něm listy zachytí, po čase uschnou a vítr je odnese.
Ucpané svody a potrubí vyčistíte nejsnáze tak, že vyjmete kryt a propláchnete je hadicí nebo vysokotlakým čističem. Podzemní odtok můžete vyčistit pérem na čištění odpadů.
Co s poškozenými okapy
Pokud je to nutné, je třeba poškozené okapy vyměnit. U plastových okapů je montáž snadná a spojení okapových žlabů můžete provést třeba pomocí lepidla nebo tmelu.
I u pozinkovaných okapů se mohou po čase vytvořit drobné otvory a praskliny. Kvůli nim ale není nutné měnit hned celý okap. Po vyčištění žlabu utěsněte drobné otvory pružnou síťovinou s bitumenovou vrstvou na spodní straně. Síťovinu poté zahřejte horkovzdušnou pistolí tak, aby se bitumen začal roztékat. Pásku pevně přitiskněte na místo a po celém jejím obvodu pečlivě naneste střešní tmel.