Máte plastová okna? Naučte se správně větrat i v zimě!
Špatné větrání místností způsobuje plísně, takže se rázem ocitáme v prostředí, které může způsobit nemilé zdravotní problémy. Pokud se totiž vlhkost, obsažená ve vzduchu, nedostane z místnosti ven, vzniká plíseň, kterou můžeme nejčastěji vidět v rozích místností či kolem oken.
I samotní výrobci plastových oken doporučují využít vlhkoměr, který nás přesně informuje o stavu vlhkosti vzduchu, takže ji bezpečně můžeme udržovat ve správném rozmezí 40 – 60 procent.
Plíseň způsobená špatnou vlhkostí vzduchu zdravým lidem nemusí nutně ublížit. Výjimku však tvoří novorozenci, staří lidé a jedinci, u nichž se vlivem plísní mohou spustit alergie. Rovněž se může objevit nepříjemná vyrážka, rýma, pálení či slzení očí, kašel nebo dýchací problémy.
Před plísněmi nás stoprocentně neochrání ani tzv. mikroventilace, tedy čtvrtá poloha kliky. Nedokáže totiž zajistit potřebné množství vyměněného vzduchu. Zdrojem vlhkosti jsou také pokojové rostliny, akvária, páry vznikající při vaření, ale také například nedostatečné vytápění.
Nejlepším řešením je naučit se větrat tak, aby to místnosti příliš neochladilo, příliš nevysušilo, ale prospělo jim to. Jak? Především krátce a intenzivně, zhruba na pět minut několikrát během dne. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 21 stupňů Celsia. Výjimku tvoří letní období, v němž je celodenní větrání příjemnou záležitostí, někdy dokonce nutností.