Živá fasáda a její výhody i nevýhody
Živá fasáda má mnoho praktických výhod. Rostliny pnoucí se při stěně domu vytvářejí budově „druhou kůži“. Listy jsou od stěny domu vzdálené několik centimetrů, čímž vzniká mezi povrchem stěny a listy vzduchový polštář, kde dochází k minimálnímu pohybu vzduchu. A to přesně v takovém rozsahu, že nevznikají plísně. Tato vzduchová mezera má další přednosti.
Proč zeleň na domě
Živá fasáda a zelená střecha zvlhčují a ochlazují vzduch odpařováním vody, a to zejména v letních měsících. Zeleň zároveň okysličuje vzduch, absorbuje nečistoty, snižuje prašnost, pohlcuje zvuk a snižuje jeho odrazivost.
Vegetační střecha chrání prostor v podkroví od hluku zvenčí. Při minimální tloušťce substrátu a vegetaci znemožňuje průnik ultrafialového a elektromagnetického záření.
Listoví a rostliny vytvářejí na zdi fasády vzduchovou mezeru, která vyrovnává teplotní rozdíly. Neopadavé druhy popínavých rostlin poslouží i v zimních měsících jako tepelná izolace. Zelená fasáda i střecha poskytují útočiště drobnému ptactvu, hmyzu i pavoukům, což ale ne každý vítá.
Věčné dilema: opadavé, či stále zelené?
Přání mít v zahradě co nejvíce neopadavých dřevin je asi samozřejmé, zvláště v našich ponurých zimách. Pokud jde o popínavé rostliny, je výběr stále zelených prakticky zúžen na jediné tři neopadavé druhy – břečťan, podle druhu rychleji či pomaleji rostoucí, brslen Fortuneův, v růstu poměrně líný, a bujně rostoucí zimolez Henryův. Zatímco poslední dva druhy jsou u nás poměrně neobvyklé pro ozelenění fasád, břečťan je pro tento účel již tradiční a oblíbenou rostlinou. Stále však převládá nejznámější z popínavých rostlin, kterou je přísavník pěticípý nebo trojlaločný, jehož jedinou nevýhodou je opadavost.
Zelená fasáda: ANO!
Pojďte se podívat na několik pozitiv, která s sebou přináší popínavá rostlina na vaší fasádě. Tady jsou:
- Mezi fasádou a rostlinou vznikne prostor, který funguje jako tepelná vzduchová izolace.
- Další výhodou je ochrana domu před deštěm. Voda neprosákne na omítku a z rostliny postupně okape.
- Nedochází ani k úniku teploty ze zdiva. Úspora tepelné energie je minimálně 5 %.
- V létě popínavé rostliny zase zabraňují přehřívání.
- Rostliny navíc fungují jako filtr vzduchu a neprojde přes ně větší množství prachu.
- Popínavé rostliny chrání, ale zároveň nechávají zdivo dýchat.
Nevýhody popínavých rostlin
A jak už to tak bývá, nic není bez problémů. Odborníci se nemohou shodnout, zda popínavé rostliny přináší domu více výhod, či nevýhod. Jaká jsou negativa zelené fasády?
- Musíte mít fasádu bez trhlin a prasklin. Rostlina je pro povrch velkou zátěží a mohla by vám celou omítku zničit a odtrhnout. Zapomeňte tedy na to, že nevzhlednou fasádu zakryjete rostlinami.
- Do zvětralé omítky některé přísavníky vrostou a zničí ji.
- Většina popínavých rostlin na zimu opadá, takže už neplní funkci okrasné fasády. Výjimku tvoří břečťan plazivý.
- Počítejte s tím, že v živé fasádě bude více hmyzu. Někteří potvrzují, že se jim do domu snáz dostanou myši.
- Problém nastává ve chvíli, kdy rostlinu chcete odstranit. Není to jednoduchá práce. Budete potřebovat dostatek úsilí a pevných nervů.