Jak vyrobit opakovaně použitelný obal na jídlo?
Příprava materiálu a pomůcek
Mezi materiál, který budeme potřebovat, patří včelí vosk v podobě kuliček a kousek látky. Vybírejte takovou, která je hrubá asi jako prostěradlo na postel, a velmi těsně utkaná. Z pomůcek si připravíme zubaté nůžky, abychom mohli látku ustřihnout bez toho, aniž by se později třepila, pergamenový papír, pečící papír, plech a štětec.
Nachystáme si látku
Ze všeho nejdřív necháme nahřívat troubu na nejnižší teplotu. Zubatými nůžkami nastříháme látku do tvarů a velikostí, které chceme. Mohou to být třeba obdélníky, čtverce nebo i kruhy. Jedinou podmínkou je, aby se vám vešly na pečící papír umístěný na plechu.
Dáme do trouby, aby se vosk roztopil
Položte pečící papír na plech a překryjte jej pergamenovým papírem. Úplně nahoru položte látku a posypejte ji kuličkami včelího vosku. Všechno dejte na pět až deset minut do trouby, aby se vosk rozpustil. Potom plech vytáhněte a vosk rozetřete štětcem tak, aby byl na všech hranách a ve všech rozích.
Nakonec necháme uschnout
Potom látku odloupněte a chvilku s ní mávejte ve vzduchu, aby vosk ztuhl. Buďte opatrní, vosk bude horký a mohli byste se popálit. Nakonec látku pověste přes židli nebo ramínko na oblečení, aby úplně vyschla. Poté celý proces opakujte s dalšími kousky látky. Ideální je mít dostatek pečícího a pergamenového papíru, abyste mohli vyrábět několik kousků najednou.
Tímto způsobem získáte hned několik navoskovaných hadříků, které jsou ohýbatelné do všech tvarů, které potřebujete, a zároveň jsou odolné a vydrží opakované používání.
Kromě obalu na jídlo si můžete sami doma vyrobit třeba i obaly na sešity a učebnice.