Jak si doma vyrobit vonnou svíčku?

 Dům 
17. června 2018 12:27 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vonná svíčka přispěje k dotvoření krásné atmosféry ve vašem bytě Shutterstock
K dotvoření krásné atmosféry ve vašem bytě může přispět i vonná svíčka. Můžeme si ji sice koupit v drogerii či na jarmarku, ale ne vždy je k dostání přesně ta vůně, kterou bychom chtěli doma mít. Potom nezbývá nic jiného, než si ji vyrobit sami.

Vonné svíčky se vyrábějí z různých materiálů. Můžete použit parafín, klasický vosk nebo třeba sójové voskové vločky. Využít můžete i zbytky starších svíček. Jak nejlépe provonět byt, jsme psali zde.

Potřebovat budete také knot s plíškem, vonnou látku (olej, parfém, bylinky, sušené květiny či koření), dekorační prvky (kamínky, kvítky, mušličky a stužky) a nádobu na rozehřátí vosku či parafínu (poslouží vyšší plechovka). Nachystejte si i formu na svíčku (například uříznutou PET láhev, plastový či papírový tubus a alobal nebo skleničku) a hrnec s vodou.

Vonné vrstvy střídejte s voskem

Pak už se můžete pustit do práce. Nejdříve si připravte vhodnou formu a upravte ji na požadovanou výšku. Vosk či parafín s tuhnutím ztrácí objem, ale spíše počítejte s tím, že formu během výroby zničíte. Do formy umístěte knot plíškem dolů.

Vodu zahřejte na bod varu a vložte do ní plechovku s nalámaným parafínem či voskem a hmotu rozehřejte. Vypněte plamen a počkejte, až se hmota v plechovce rozpustí. V tu chvíli do něj dejte vonnou složku a směs promíchejte.

Tekutou hmotu nalijte do formy a knot se snažte držet uprostřed nádoby. Toho nejlépe dosáhnete tak, že svíčku lijete po vrstvách. Pak nechte celou svíčku zatuhnout. Někdo vodu zahřeje o něco méně a vloží do ní igelitový sáček s nalámaným voskem či parafínem, pak se postupuje stejně jako s plechovkou.

Můžete také zkusit obměnu této varianty, vhodnou zejména u bílého vosku, v němž budou dobře vidět ingredience. Bylinky, koření nebo sušené květiny nedávejte přímo do rozpuštěné směsi, ale nalijte do formy vrstvu vosku či parafínu a pak dejte vrstvu vonné složky (ne olej ani parfém, ale jen pevné části, například kousky vanilky, hřebíček, bylinky či květiny), pak vrstvu rozpuštěné hmoty a zase vrstvu vonné složky a tak až dokud nebude nádoba plná, přičemž poslední vrstva je vosk.

Ztuhlou svíčku vyjměte z formy a případné nedostatky na povrchu svíčky vyhlaďte nebo ořízněte. Z venku můžete svíčku i ozdobit dekoračními prvky. Nakonec zastřihněte knot na potřebnou délku.

Jde to i bez formy

Pokud nemáte formu, můžete svíčku vyrobit jinak. Rozpusťte stejným způsobem vosk či parafín a vmíchejte vonnou složku. Pak vezměte knot a namočte ho do rozpuštěné hmoty. Vytáhněte knot z rozpuštěné hmoty a nechte obalený parafín zatuhnout. Pak knot namočte znova a vytvořte další vrstvu svíčky, opět nechte zatuhnout. Tak postupujte tak dlouho, až dosáhnete požadovaného objemu svíčky. Finální tvar získáte ořezáním a povrch můžete rovněž ozdobit.

Vonná svíčka do skleničky

Skleničku důkladně omyjte a vysušte. Pak postupujte podobně jako v předchozích návodech. Případné dekorace můžete dát dovnitř svíčky ke stěnám, budou pak přes sklo vidět. Hotová svíčka zůstane ve skleničce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu