Jak na vyhloubení studny

 Dům 
22. února 2015 19:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vlastní studna se dnes vyplatí téměř každé domácnosti. Při stále se zvyšujících cenách vodného se návratnost vlastního zdroje vody pohybuje pro čtyřčlennou rodinu a při spotřebě 100 až 120 l na osobu  Wikimedia Commons/Gortyna
Mít vlastní studnu je výhodné hned z několika důvodů. Nezávislý zdroj pitné a čisté vody oceníte na rekreační chatě, kde nejsou rozvody, ale i u rodinného domu. Vrtání nové studny už ale zdaleka není tak jednoduché jako dříve. Co všechno musíte dodržet a jak si zajistíte novou studnu, která bude vyhovovat všem předpisům? To se dozvíte v tomto článku.

Pro zbudování studny potřebujete stavební povolení a musí vám ji vyhloubit specializovaná studnařská firma, která má ke své činnosti povolení mj. i od báňského úřadu.

V první fázi se vyhloubí tzv. průzkumný vrt, který se pouze ohlašuje místnímu obecnímu úřadu (většinou vyřizuje prováděcí firma).

Průzkumný vrt, pokud splňuje požadované parametry, se následně na základě žádosti na příslušném vodoprávním úřadu legislativně převede na vrtanou studnu. K tomu je třeba vypracovat jednoduchý projekt vrtané studny, který odborná geologická firma vyhotoví za cenu kolem 2 až 3 tisíc korun.

Před tím, než začnete vrtání studny plánovat a hledat vhodné studnaře je však dobré se ujistit, že je na vašem pozemku dostatek kvalitní vody. Možností máte několik, můžete se obrátit například na proutkaře, který by měl určit jak silný a hluboký pramen se na daném místě nachází. Nebo můžete hledání vody přenechat specializované firmě, kde podle druhu podloží najdou vyhovující a dostatečně silný pramen.

Tři způsoby hloubení studní

Vrtání - to je nejobvyklejší postup, kopání - široké studny v některých typech podloží, střílení - ve skále.

Umístění

- Poloha studny musí zohledňovat hned několik faktorů najednou. Kromě výskytu vody jsou to tyto:

- Studnu nestavte doprostřed parcely, protože by se pletla.

- Pokud je to možné, septik stavte před domem, kde je blíže komunikaci, aby jej bylo snadné vyvážet, studnu stavte za domem, dál od komunikace a jiných zdrojů potenciálního znečištění.

- Umístění studny určuje především studnař tak, aby splnil podmínky stavebního povolení. Musí vzít např. v úvahu polohy studní v sousedství.

Hloubka

Hloubka studny závisí nejen na hloubce, v níž naleznete vodu, ale také na její šířce, neboť ta vám udává, jak vysoký vodní sloupec bude potřeba.

Studnu totiž nehloubíte pouze k místu, kde narazíte na vodu, ale několik metrů pod toto místo, aby se vytvořila zásobárna. Hloubka vody v této zásobárně se nazývá vodním sloupcem.

Obecně platí: vrty o průměru cca 10 cm mají výšku vodního sloupce cca 12 m. Pro dvaceticentimetrové vrty se doporučuje výška vodního sloupce cca 8 metrů.

U širokých studní vám postačí výška vodního sloupce 3 až 4 metry.

Kolaudace

Po zhotovení studny vám studnař vystaví tzv. předávací protokol obsahující nejen všechny informace o okolnostech stavby, ale také o vlastnostech studny (mj. hloubka, kvalita vody, rychlost přítoku). Tato listina je podkladem pro vaši žádost o kolaudaci studny.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda