Čištění koberců

 Dům 
19. ledna 2015 08:45 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Čištění koberců by mělo být prováděno pravidelně, jelikož se v nich usazují různé nečistoty a také roztoči. Wikimedia Commons
Každému z nás se zřejmě někdy stala malá nehoda, která měla za následek skvrnu na koberci. Nebo jen prostě máte doma starší koberec, který již nevypadá tak, jako když jste ho koupili, je zašlý a barva je téměř ta tam. Co teď s tím? V tomto případě máte několik možností.

Než koberec namočíte
Domácí čištění vás vyjde levněji, ale pokud nepoužijete čištění suchou cestou, můžete koberec vyčištěný mokrou cestou příliš promáčet. Nejen, že takový tepich dlouho schne, ale může zatuchnout, což se velmi složitě řeší. A také čím více vody v koberci zůstane, tím více nečistot se po jejím vyschnutí zase objeví. Proto mějte na paměti, že koberec po vyčištění musí zůstat pouze vlhký a nemělo by dojít k promočení.

Proto volte čistící prostředek, který vytváří hustou pěnu, kterou na koberec nanášíte houbou. Necháte ji podle návodu působit a po zaschnutí ji i se špínou vyluxujete. Je-li koberec příliš zašpiněný, použijete kartáč a hustou pěnou ho vydrhnete. Pěnu pak stíráte hadrem, který průběžně mácháte v čisté vodě.

Čištění na sucho
V drogerii nebo v odborných prodejnách se pro čištění koberců suchou cestou nabízejí různé prostředky na bázi suché pěny např. Akypo, Lindhaus DCS a mnoho dalších, anebo v podobě prášku např. Tepur aj. U většiny se postupuje obdobně:

1. Koberec nejprve důkladně vyluxujete, abyste ho zbavili prachu a pevných nečistot.

2. Na plochu koberce pak nastříkáte, rozprostřete nebo rozsypete zvolený prostředek v dostatečném množství. Obecně platí, že čím vyšší vlas a větší znečištění, tím větší množství prostředku je třeba použít. Prostředek v některých případech zapracujete do povrchu kartáčem a necháte působit. Dobu působení i způsob nanášení uvádí výrobce na obalu nebo příbalovém letáku.

3. Po uplynutí doby potřebné k působené prostředku koberec opět důkladně vyluxujete.

Oživení barev koberce
K rozjasnění zašlých barev a odstranění pachu z koberce použijete obyčejnou jedlou sodu. Koberec jí poprášíte a ponecháte na koberci asi tak čtvrt hodinky a pak ho důkladně vysajete.Výsledný efekt bude takový, že jedlá soda pomůže rozjasnit barvy a vytáhne z koberce možné pachy.

* Místo jedlé sody můžete využít se stejným výsledkem i kukuřičnou mouku.

* Byt můžete provonět i tak, že filtr vysavače pokapete několika kapkami esenciálního oleje nebo parfému, které se pak při vysávání uvolňují do vzduchu.

Tipy našich babiček:
V mnohých rodinách se však dědí osvědčené tipy na údržbu koberců, které nemají s vodou ani chemií nic společného. Zde je několik z nich:

Pokud máte drahé kusové nebo nepřilepené koberce, počkejte, až napadne čerstvý sníh, koberec na něj položte lícovou stranou a z druhé strany ručně klepejte plácačkou na koberce – je to sice pracné, koberci tím ale vrátíte barvu, vlas se načechrá a špína vypadne ven.

Méně pracné doporučení říká: rozsypte po koberci prášek do pečiva, nechte několik hodin – nejlépe přes noc – působit, a pak důkladně vyluxujte.

Obdobná varianta vám nabízí místo prášku do pečiva zvolit smetanu ke šlehání. Mírně ji vyšlehejte, aby vytvořila pěnu, koberec potřete, nechte zaschnout a opět důkladně vysajte.

Mezi osvědčené čističe patří i kysané zelí – slijte vodu, rovnoměrně poházejte po koberci. Pak zameťte a koberec vyluxujte.

Na mastné skvrny na koberci použijte jedlou sodu, na čárance od fixy nebo propisky platí citronová šťáva.

Pokud vám na koberec kápne vosk ze svíčky, použijte piják nebo kuchyňské utěrky a žehličku, máte-li ve vlasu zašlapanou žvýkačku, místo ledujte a pak ztuhlé zbytky žvýkačky vydrolte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve