Jak správně větrat!
Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Je potřeba jinak větrat v létě či za teplého podzimu a úplně odlišně v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní.
Jak správně větrat:
Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut.
V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny.
V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním než například v koupelně, kuchyni nebo v ložnici.
Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíte v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.
Optimální je větrání okny otevřenými dokořán. Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratší čas je potřeba. V zimě si vystačíte při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená alespoň půlhodinu.
V zimě by vůbec nemělo používat vyklopené okno nebo mikroventilace. Jejich pomocí nelze vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Jejich využití si proto nechte na období, kdy se netopí.
A jak poznáme, že je „něco“ špatně?
Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Vyplatí se i zkontrolovat, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům. Pro regulaci teploty u oken a jejich rosení pomůže i speciální mikroventilace. Dnes se nabízí standardně s čtvrtou polohou kliky (tu mají snad všichni prodejci oken), prostřihávaná těsnění (pomalu zanikají, protože je nelze regulovat), speciální automatické regulační klapky větrání v rámech nebo v rámu manuálně ovládané systémy regulačních klapek.
Pak je potřeba vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o 1 až 2 °C přitopit. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi.