Rýmovník zabírá nejen na rýmu. Jaké nemoci ještě léčí a jak ho doma pěstovat?

 Dům 
13. května 2019 18:56 / Eva Vogelová
  10
📷
5 fotografií v galerii
Rýmovník není náročný na pěstování  Depositphotos
Rýmovník se hodí do každé domácnosti. Hezky voní, pročistí v místnosti vzduch a uzdraví vás z nachlazení. Bez jakýchkoliv obav s ním můžete léčit i své děti. Rýmovník se navíc pěstuje snadno, dokáží to i úplní začátečníci. Na jaké nemoci kromě rýmy ještě zabírá?

Rýmovník se u nás pěstuje v květináči, protože nesnáší mrazy. V létě ho můžete vydělat ven, ale v zimě musí být vevnitř, jinak by vám umrzl. Pokud si ho budete chtít pořídit, není velký problém ho v některých obchodech či zahradnictvích sehnat.

Rýma a bolest v krku

Na nachlazení, bolest v krku, rýmu a nízkou horečku nemusíte používat běžně dostupné léky. Vařte si několikrát denně čaj z rýmovníku, který vám za několik dní vyžene nemoc z těla ven. Obsahuje totiž vonné silice a vitamín C. Utrhněte z rostliny dva až tři listy a zalijte je horkou vodou. Nechte léčivku chvíli vylouhovat, ať má silnější účinek a postupně čaj z rýmovníku vypijte.

Rýmovník vám zažene i rýmu. Utrhněte si lístek, promněte ho v rukou a strčte si ho do nosu. Proceduru aplikujte na obě nosní dírky. Poté se už jen snažte dýchat nosem zhruba třicet minut. Po několika opakováních by se měla rýma v nose trochu uvolnit. Pokud však máte silnou rýmu, doporučujeme vám, abyste před zmíněnou procedurou hodně vysmrkali.

Vyčištění ran a štípanců

Rýmovník funguje stejně jako desinfekce. Když si vaše dítě rozbije koleno, nepoužijte na jeho vyčištění kysličník, ale listy z rýmovníku. Utrhněte je, trochu pomačkejte a poté jemně přiložte na ránu. Listy můžete obvázat obvazem, aby na koleni lépe držely. Předtím nezapomeňte ránu vymýt vodou. Podobně můžete použít rýmovník i na štípance od hmyzu, dokáže totiž zklidnit svědění a urychluje hojení ran. 

Dýchací potíže

Rýmovník má pozitivní vliv na celé dýchací ústrojí. Pokud máte dýchací potíže včetně alergie a astmatu, léčivá rostlinka by vám mohla trochu pomoct zmírnit nepříjemné příznaky. Rýmovník pročišťuje vzduch v místnosti. Můžete si z něj udělat čaj, rozžvýkat jeho listy nebo je nasoukat do nosu. Jakou variantu si vyberete, je na vás.

Jak se rýmovník pěstuje?

Rýmovník není náročný na pěstování. Potřebuje pouze dostatek světla a občasnou zálivku. V průběhu roku se mu u nás nejlépe daří v květináči za oknem, kde má dostatek tepla. Nepotřebuje moc vody, přelitím ho poškodíte. Pokud chcete rýmovník rozmnožit, odštípněte lodyhu, nechejte ji zakořenit ve vodě a poté zasaďte do hlíny. Velký význam pro zdraví má i pampeliška lékařská.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej