Jak správně větrat!

 Dům 
16. ledna 2015 09:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Větrání, větrání, ne každý ví, jak správně větrat... Wikimedia Commons/Jaypee
Obzvláště v zimním období lidé často méně větrají, aby jim neunikalo drahé teplo, ale právě toto je pak příčinou mnoha nepříjemných problémů. Správné větrání v domě eliminuje hlavně nadměrnou vlhkost.

Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Je potřeba jinak větrat v létě či za teplého podzimu a úplně odlišně v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní.

Jak správně větrat:
Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut.

V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny.

V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním než například v koupelně, kuchyni nebo v ložnici.

Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíte v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.

Optimální je větrání okny otevřenými dokořán. Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratší čas je potřeba. V zimě si vystačíte při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená alespoň půlhodinu.

V zimě by vůbec nemělo používat vyklopené okno nebo mikroventilace. Jejich pomocí nelze vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Jejich využití si proto nechte na období, kdy se netopí.

A jak poznáme, že je „něco“ špatně?
Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Vyplatí se i zkontrolovat, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům. Pro regulaci teploty u oken a jejich rosení pomůže i speciální mikroventilace. Dnes se nabízí standardně s čtvrtou polohou kliky (tu mají snad všichni prodejci oken), prostřihávaná těsnění (pomalu zanikají, protože je nelze regulovat), speciální automatické regulační klapky větrání v rámech nebo v rámu manuálně ovládané systémy regulačních klapek.

Pak je potřeba vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o 1 až 2 °C přitopit. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Skořápky z ořechů nevyhazujte. Pomohou proti kašli i s doplněním jódu

Tech

Škoda Garde. Poslední škodovácké kupé slaví 40 let

Zavřít reklamu