Neplaťme elektrárnám zbytečně!

 Dům 
29. listopadu 2016 07:21 / Bronislava Silná
  4
📷
3 fotografie v galerii
Solární panely na střeše děsí elektrárenské společnosti Shutterstock
Hodně se diskutuje o alternativních zdrojích energie, ale často jen proto, že nám vadí plochy orné půdy zabrané solárními panely, obří větrníky či pole osázená řepkou, kterou si navíc musíme ničit motory svých aut. Také nám vadí, když se kvůli zeleným energiím zvyšuje zbytečně cena kilowatthodiny. Je čas vzít celou záležitost za jiný konec a zařídit to tak, že sami ušetříme.

Solární ohřev teplé vody

Jde o známé řešení. Dříve se k ohřevu používalo levnějšího systému, kdy slunce svými paprsky ohřívalo vodu ve slunečním kolektoru, která své teplo předávala vodě v bojleru. Nevýhodou tohoto řešení je, že je hodně poruchový a byly dokonce zaznamenány případy, kdy došlo k explozi zásobníku na teplou vodu kvůli přetopení. V poslední době se čím dál častěji používá solární ohřev prostřednictvím elektrického proudu. Fotovoltaický panel na střeše vašeho domku vytváří elektrické napětí. Pokud ho nespotřebujete, nevadí. Pokud zapojíte vhodný spotřebič – bojler, přímotop nebo akumulační kamna, využijete elektřinu k přeměně na teplo. V nejjednodušší variantě nepotřebujete ani měnič na střídavé napětí a dokonce ani drahé akumulátory. Vše bude zapojeno prakticky napřímo. Měnič na střídavé napětí je ale výhodný, protože při jeho použití nedochází k tak velkému opotřebení kontaktů v termostatu. Pokud máte chalupu, kam jezdíte jen o víkendech, může solární panel v týdnu temperovat místnost a vám v zimním období odpadne starost s promrzáním objektu.

Jaká je cena a výhodnost?

Největší investicí je pořízení celého zařízení. Dnes je řada firem, které vše dodají na klíč. Ohřev vody v bojleru tak vyjde zhruba na 50 – 70 tisíc korun. Některé firmy jsou schopné vše nabídnout i jako cenu bez dotace, takže pokud získáte příspěvek z programu Zelená úsporám, ještě polovinu ušetříte. Výhody jsou jasné – vaše zařízení nezabírá plochu na zahrádce, nevyžaduje obvykle žádnou významnou údržbu a šetří náklady za elektřinu. Návratnost investice je v řádu několika let. Solární panel bude dodávat proud klidně 20 – 30 let.

Co na to elektrárny?

Elektrárnám se pochopitelně toto řešení nelíbí, protože přicházejí o své zisky. Proto v nedávné době podnikly pokus o zvýšení platby za instalovaný jistič, což by jim zajistilo příjmy, i kdybyste žádný proud neodebírali. Navíc se snaží prosazovat do zákonů různá opatření, která brání rozvoji tržního prostředí mezi firmami, které solární zařízení montují. Ty musí získávat různé certifikace a bez nich jim hrozí tučné pokuty, pokud by někomu solární panely na dům namontovaly. A pokud jste šikovní a vše si namontujete sami, hrozí pokuta vám.

Lze jít ještě dál?

Někteří nadšenci proto budují své domy tak, aby byli zcela nezávislí na vnějším připojení k síti. Investují do větších solárních panelů, do akumulace elektrické energie, aby jí zbylo dostatek pro dny, kdy slunce svítí jen skrze těžké mraky. Většinou kombinují solární panely s malými větrnými elektrárnami. Tito lidé také s nadšením očekávají další zlevnění elektromobilů a zvětšení jejich dojezdu. To nastane během několika let a oni se stanou nezávislými nejen na elektrárenské lobby, ale i na té ropné.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda