Postavte si jednoduché dřevěné schodiště sami!

Jednoduché dřevěné schody zvládnete sami.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
30. listopadu 2016 06:27 / internet
  0   0
O některých stavebních činnostech se soudí, že jsou příliš komplikované a je nejlepší je svěřit specializované firmě. Pokud ale je v domácnosti šikovný muž, zvládne ledacos sám. Následující text nebude podrobným stavebním návodem, ale inspirací, která vám ušetří spoustu peněz. I když si pořídíte určité nářadí, stejně bude úspora značná.

Co budeme potřebovat?

Z nářadí se velmi hodí okružní pila. Bývá k dostání v různých akcích zhruba kolem 1500 Kč. Hodí se též přímočará pilka na drobnější zásahy. Nejlevnější vyjde třeba na 500 Kč. Vruty, které ponesou schody by měly být dostatečně pevné. Dobře vyhoví s šestihrannou hlavou o průměru 10 milimetrů a délky dle potřeby. V našem modelovém případě 80 milimetrů. Nezapomeňte na podložky pod hlavy, aby se nepoškodilo dřevo. Jako nosné boky poslouží na každé straně dva hranoly 60x140 spojené dohromady vruty a slepené, takže vytvoří hranol 60x280. Dá se sehnat hoblovaný a dokonce v délce 4 metry. Hranol 45x45 poslouží jako nosný pro jednotlivé nášlapy. Ty se dají zakoupit v různých marketech specializovaných na dřevo. Cena smrkového nášlapu o šířce 1 metr a tloušťce 4 cm může být i pod 300 Kč. Jako podschodnice poslouží laťovka 18 milimetrů.

Dvakrát měř a jednou řež

Tato prastará zásada platí u schodiště dvojnásob. Nejprve je třeba všechno promyslet, prohlédnout nápady na internetu, znovu promyslet, upravit pro vaši konkrétní situaci a začít proměřovat a propočítávat. Nejdůležitější je správně změřit výšku od spodní podlahy k vrchní podlaze. Pokud tam ještě nejsou například dlaždice, je třeba je připočítat. Dále je vhodné měřit přesnou šíři každého schodu a řezat podle potřeby. Při správném umístění podpěr schodů pomůže vodováha. Každý schod musí být stejně vysoký. Rozdíly ve výšce jsou nebezpečné z hlediska chůze a odporují i normě.

Postup práce

Důležité je přesně uříznout bočnice a umístit je tak, aby se nemohly nikam posunout. Mohou být rozepřeny mezi například betonovým schodem a stropem. Případně jsou vhodným způsobem k podlaze připevněny. Pak odspodu začneme měřit jednotlivé vzpěry, šroubujeme na bočnice a na ně pokládáme nášlapy. Pak přiděláme podschodnice. Schodnice i podschonice šroubujeme zespodu, aby nebyly vruty vidět. Pokud by to nebylo technicky možné, mohli bychom šroubovat i z vrchu, ale museli bychom počítat s tím, že budeme schodiště ještě něčím pokrývat. Případně bychom museli schody v krajích olištovat.

Na kolik to vyjde?

Schody do patra ze smrku vás vyjdou zhruba na 10 - 12 tisíc korun. Do této ceny je započítán i nákup některého nářadí, které doma nemáte (například elektrických pil), ale nikoli už vrtačky. Pokud schodiště zadáte firmě, zaplatíte klidně 50 tisíc. Pokud zvolíte ušlechtilejší dřevo, bude vše pochopitelně dražší.

Příště poradíme, jak na jednoduché a levné zábradlí.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Věda & Vesmír

Události kolem UFO v Roswellu z roku 1947 nebyly dosud vysvětleny

Bydlení

Jak vybrat dřevěnou podlahu, aby vám dělala parádu a dobře sloužila

Zavřít reklamu