Mezi parapety jsou velké rozdíly. Některé jsou méně odolné, jiné vás spolehlivě přežijí

 Dům 
27. prosince 2019 14:57 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Parapety plní praktickou i estetickou funkci Depositphotos
Každé okno tvoří také parapet, který má nejen praktickou, ale i estetickou funkci. Mnoho lidí ale výběru tohoto prvku nevěnuje takovou pozornost, jakou si zaslouží. Přitom mezi okenními parapety jsou opravdu velké rozdíly.

Okenní parapety existují interiérové a exteriérové. A v obou případech nabízí český trh hned několik variant. Každý materiál je jiný a také jinak kvalitní. Je tak třeba si dopředu ujasnit vaše požadavky a to, co od parapetu vlastně očekáváte. Tentokrát se zaměříme na parapety interiérové.

Interiérové parapetní desky

Jsou určeny pro použití výhradně v interiéru. Představují nejen funkční doplněk každého okna (místnosti jako celku) po vizuální stránce, ale především by měly odolávat běžným vlivům, jako je vlhkost, a zároveň si zachovat pevnost pro udržení zatížení v případě umývání oken. Jejich výhodou je bodová pevnost při zatížení květináčem, hygienická nezávadnost, oděruodolnost, maximální UV stabilita pro případ otevřeného okna a plného slunečního svitu nebo minimální přesah přes paletu pro zabezpečení plynulého toku teplého vzduchu topného tělesa pod oknem.

Plastové (komůrkové) parapety

Plastové parapety se vyznačují maximální odolností vůči vlhku. Oblíbené jsou také díky svému pevnému tvaru a nízké manipulační hmotnosti a spodním kotvicím drážkám pro lepší fixaci desky na paletě.

Na výběr máte celou škálu barev. Použitím povrchových fólií lze parapet sladit s profily oken a dveří. Běžnou povrchovou úpravou je 0,2 mm silná dekorativní plastová (tvrzená) nebo papírová (CPL) fólie, která vizuálně nabízí širokou škálu jednobarevných odstínů nebo imitací dřeva. Výhodou CPL fólie je její značná odolnost proti vysokým teplotám (např. z nedopalku cigarety), ovšem nevýhodou je její slabší odolnost vůči vlhkosti. Proto je tou nejčetnější povrchovou úpravou tvrzená PVC dekorativní fólie.

Mezi běžné délky patří parapety do 6 m, na zakázku je však možné vyrobit i delší. Hloubkový standard je běžně od 100 mm do 700 mm, což pokryje 99 % všech potřeb a hloubek okenních špalet. Obvyklým standardem je síla parapetu 20 mm a výška předního nosu 40 mm. Hloubka nosu je individuální podle profilového tvaru jednotlivých výrobců. Tento typ parapetů je nejčastěji instalován v interiérech a patří k cenově nejdostupnějším.

Dřevotřískové parapety

Dřevotřískové parapetní desky jsou samostatná kategorie vnitřních parapetních desek, které se dělí na desky s nosem a bez nosu, přičemž parapetní desky bez nosu (přední část parapetu nemá nos) se často využívají pro případy, kdy je těsně pod špaletou okna instalován tepelný zdroj a samotný nos (přesah přes špaletu) by překážel tepelnému zdroji (blokoval by tok tepla směrem ke spodní části skla pro eliminaci rosení). 

Mezi přednosti dřevotřískových parapetů patří – díky povrchové úpravě CPL nebo HPL laminátu o síle 0,5 – 0,6 mm – i vynikající odolnost proti teplu a povrchová tvrdost. Naopak samotný nosič (dřevotřískové tělo) je nutné vybírat podle odolnosti proti vlhkosti (P2 nízká odolnost proti vlhkosti, P3 střední odolnost proti vlhkosti a P4 a vyšší je vysoká odolnost proti vlhkosti), přičemž odolnost jako taková závisí na množství použití konzervantů a chemických látek uvnitř samotného těla desky.

Dřevotřískové desky se vyrábějí v různých dekorech vycházejících z barevných škál interiérového nábytku nebo bytových doplňků. Jejich délka je maximálně 5,2 m a můžou být hluboké až 1 m, což je v rámci starých zástaveb s kamennými zdmi vhodné řešení. Bohužel nevýhodou dřevotřískových desek je jejich malá odolnost vůči (dlouhodobé) vlhkosti, a to zejména v koupelnách, sklepech a podobně.

Kamenné parapety

Vzrůstající trendem je od roku 2012 na českém trhu také podíl kamenných parapetů (aglomramorů) neboli umělých kamenných parapetů, které jsou vyráběny spojením umělých pryskyřic a části (zbytků) dekorativních mramorů. Tyto parapety mají vysokou pevnost a oděruodolnost, dlouhodobou životnost a opravdový přírodní vzhled, ovšem to za cenu vysoké hmotnosti (50 – 75 kg/m²) a chladu, který bude vždy zhoršovat tepelný most pod okenní a dveřní výplní a bude zde vyšší riziko kondenzace vody. Obvykle se tyto parapety dodávají o maximální délce 3 m a síle 20 mm nebo 30 mm.

Masivní dřevěné parapety

Masivní dřevěné parapety jsou jasnou volbou pro zákazníky, kteří si kupují dřevěná okna či dveře a mají kladný vztah k dřevu samotnému, a to ať už se jedná o dřeviny typu smrk, meranti, dub či borovice. Tyto výrobky jsou dělány stejně na profily oken a dveří z lepených hranolů nebo masivního jednoho kusu frézovaného dřeva. Povrchová úprava je většinou shodná s barvou oken či dveří. Jejich nevýhodou je nízká oděruvzdornost, vlhkuodolnost a tvrdost v porovnání s dřevotřískovou deskou, která má na povrchu CPL laminát. Dělají se na zakázku až do délky 7 m, hloubky 1 m a síly nosu dle libosti zákazníka na základě dostupných nástrojů konkrétního truhláře. A pokud vás zajímá, jak umýt okna bez zbytečné námahy, přečtěte si náš článek zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte