Potřebujete zvětšit prostor? Nebojte se bourání příček.

 Dům 
04. prosince 2016 20:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Před každým bouráním se dobře poraďte se statikem! Internet
Společně s měnícím se životním stylem a novými technickými možnostmi se mění také naše představy a nároky na bydlení. Bydlíme-li ve starém bytě či domě může naše požadavky vyřešit radikálnější rekonstrukce zahrnující i promyšlenou změnu dispozice.

Hlavní současnou tendencí je propojování jednotlivých místností, propojování pokojů v bytě. Například vybouráním příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem můžeme získat větší obytný prostor, dosáhnout lepšího přirozeného osvětlení a tím dodat celému interiéru vzdušnost a lehkost. Jindy zase potřebujeme vykouzli místnost navíc. Chytrým předělením, čí posunutím stěny v hlavním obytném prostoru pak získáme například malý dětský pokoj či samostatnou ložnici.

Před samotným bouráním je ale nezbytné nahlédnout do plánu domu, nebo poprosit o radu profesionála. Zejména u starých domů totiž hrozí zaměnění příčky a nosné zdi, což by mohlo mít katastrofální následky.

Proto je třeba obrátit se na statika, který posoudí bezpečný postup bourání, případně navrhne umístění příček nových. Pokud se byt nachází v bytovém domě, o úpravě dispozice bytu musí být obeznámen majitel domu.

Bourání lehkých příček

S montovanými příčkami (sádrokartonové stěny, umakartová jádra, desky na bázi dřeva) se nejčastěji setkáme v panelákových jádrech, půdních vestavbách, novostavbách, či jako s dělícími stěnami dodatečně dostavovanými do starých bytů.
Tyto příčky lze bez problémů libovolně bourat, nebo do nich vyřezávat nové otvory. Bourání je oproti zděným příčkám snazší, méně prašné a zbude po něm méně stavebního odpadu. I ten je však nutné odvézt na skládku nebo do sběrného dvora. Při větším množství se opět vyplatí objednat kontejner. Snadné je také vyřezávání otvorů. K němu nám postačí běžná pilka na dřevo, kmitací pila nebo speciální pilka na sádrokarton. Na kruhové otvory můžeme použít také vykružovací vrták. Vytvořený otvor pak jen začistíme další deskou případně osadíme obložkovou zárubní. Při řezání otvorů si musíme dát pozor na to, abychom se netrefili do profilů na nichž jsou desky uchyceny. Pokud přesto potřebujeme otvor v místě profilu, můžeme jednoduše použít výměnu a přidat profil nový.
U příček zděných z lehkých plynosilikátových tvárnic (někdy též nazývaných jako pórobetonové) pak při bourání postupujeme obdobně jako u příček z cihel či cihelných bloků. Tyto příčky by neměly mít nosnou funkci. Nelze to však předem jednoznačně vyloučit.

Bourání těžkých příček

Při bourání příček z betonových panelů, plných cihel nebo cihelných bloků je nutné respektovat několik základních obecných zásad. Před samotným bouráním je nutné ověřit jak jsou příčky uloženy a jak staticky působí. To zjistíme nejen z původních plánů domu ale taky pomocí sond. Můžeme v rozích oklepat omítku a částečně odkrýt strop v místě styku s příčkou. Zamýšlené úpravy, či celkové odstranění musíme také posuzovat s ohledem na stávající otvory v bourané příčce a to i v návaznosti na ostatní podlaží.

Nezapomeňte na zajištění otvoru překladem

Vybouraný otvor ve zděné příčce musí být vždy zajištěn překladem. U otvorů řezaných do betonových panelů se otvor zajistí ocelovými nosníky dle návrhu statika. Druh překladu se volí podle materiálu příčky (keramická příčka – keramický překlad) a šířky otvoru. Překlady se vyrábí prefabrikované – keramické, pórobetonové i betonové. Tyto předem vyrobené prvky lze použít až do světlosti otvoru 3000mm. Jejich dimenze lze obvykle určit podle tabulek výrobců. Při větší světlosti nebo vyšším zatížení použijeme překlad z ocelových nosníků. Ten musí vždy navrhnout statik.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47