Ušetřete pomocí tepelného čerpadla

 Dům 
05. března 2017 08:31 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tepelné čerpadlo může ušetřit desetitisíce. Shutterstock
Trendem posledních let je minimalizace nákladů na vytápění a snížení emisí. Obojí hledisko splňuje tepelné čerpadlo. Vyplatí se vysoká vstupní investice?

Princip fungování

Tepelné čerpadlo odčerpává teplo z vnějšího prostředí a dodává ho do vašeho domu či bytu. Zdrojem tepla může být vzduch, voda nebo země. Tepelná čerpadla, která odebírají teplo z okolního vzduchu patří k nejlevnějším a nejjednodušším řešením. Tepelná čerpadla získávající energii z vody potřebují vrt nebo studnu. Čerpadlo, které získává energii ze země zase potřebuje položení mnoha metrů trubek pod povrch zahrady. Zařízení spotřebovává energii ke svému provozu, ale získává významné množství energie z okolního prostředí a tím šetří vaši peněženku.

Jaké jsou úspory

Tepelná čerpadla umí srazit náklady na vytápění asi na polovinu až třetinu. Hodně ale záleží na počasí. Pokud provozujete např. čerpadlo vzduch – voda a je dlouhé období, kdy panuje mrazivé počasí, není úspora příliš velká. Pokud je ale vnější teplota nad 5 stupňů, ušetříte hodně peněz. Musíte také počítat s velkou vstupní investicí, která převyšuje významně částku sto tisíc korun u nejlevnějšího řešení. Návratnost se předpokládá mezi sedmi až deseti lety. Životnost zařízení by měla být alespoň patnáct let.

Nákladnější systémy se ale jen těžko vyplatí. V případě systémů s rekuperací energie dochází navíc k různým jiným potížím. V domě se hromadí zápach, neboť se nevětrá, aby se minimalizovaly ztráty energie.

V současnosti je cenově nejvýhodnější čerpadlo vzduch – voda v kombinaci s lokálním topením na dřevo. Tento systém umožňuje běžné větrání. Spoří energii a poskytuje i příjemný efekt tepla ze sálajícího ohně. Celý systém lze ještě podpořit fotovoltaikou, která dodává energii k ohřívíní vody v elektrickém bojleru a přebytky se přemění na teplo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu