Mazlíčky jsme přešlechtili tak, že mají těžké zdravotní problémy
Jezevčík s krátkýma nohama, bulteriér s typickým čumákem nebo francouzský buldoček se spláclým čenichem. Tak přece vypadali odjakživa. Nebo ne?
Ne, většina plemen se razantně změnila i přesto, že teď trpí závažnými zdravotními problémy. To je cena za lidskou domýšlivost.
Například německý ovčák má dnes problémy s míchou a klouby kvůli tomu, že na výstavách bodovali psi, kteří měli páteř lehce se svažující k zadním nohám.
Zpocený bernardýn
Stejně tak se cenil mohutný bernardýn s hebkou hustou srstí, takže dnes lze tento druh psa jen málokdy využívat k práci. Je přešlechtěný tak, že se ihned zapotí a přehřeje.
Francouzský buldoček s roztomile rozpláclým čumákem svému vzhledu "vděčí" za těžké dýchací problémy, stejně jako mops nebo boxer. Jak často chodit se psem na preventivní prohlídky, si přečtěte zde.
Stejně tak charakteristický znak jezevčíků – krátké nožky nebyly jejich přirozeným znakem, nýbrž znakem získaným na základě vyšlechtění.
Buldok by nepřežil
A takový anglický buldok by bez člověka už asi ani nepřežil. Toto plemeno má totiž velké problémy při plození potomků.
Většinou potřebuje oplodnit inseminací a porod obvykle probíhá císařským řezem. Navíc pak je nutné fenu hlídat při kojení, aby štěňátka nezalehla.