První pes, který měl koronavirus od svého majitele, zemřel
Sedmnáctiletý Pomeranian měl pozitivní nález na koronavirus 28. února a odborníci z Hongkongské univerzity, Městské univerzity a Světové organizace pro zdraví zvířat jednomyslně souhlasili s názorem, že výsledky testů odrážejí věrohodný případ přenosu z člověka na zvíře.
Pes byl v karanténě ve vládním zařízení už od 26. února do 14. března a poté, co byl konečně testován na přítomnost viru, mu bylo umožněno vrátit se domů. Pejsek nakonec zemřel 16. března.
Virus přešel z člověka na zvíře
Majitelka psa, šedesátiletá žena, byla poprvé testována pozitivně na COVID-19 25. února a podle zpráv byla v té době již hospitalizována. Po propuštění z nemocnice se 8. března vrátila domů. Genetické složení viru nalezeného u lidí a viru nalezeného v jejím pejskovi se podle vědců prakticky shodovalo. To znamená, že výsledky genové sekvence naznačují, že virus se pravděpodobně rozšířil z infikované osoby na psa.
Má se člověk obávat nákazy od domácího mazlíčka?
Odborníci stále říkají, že ne. Zatím tedy neexistuje důkaz, že by psi mohli být zdrojem infekce COVID-19 a nakazit svoje pány. Zpráva ale také upozorňuje na to, že nakažený Pomeranian nevykazoval žádné příznaky nemoci.
Psi a kočky se také během vypuknutí epidemie SARS v roce 2003 nakazili nízkoúrovňovými infekcemi, ani oni tehdy ale neměli žádné příznaky nemoci a rovněž nebyl prokázán přenos viru z domácího zvířete na člověka.
Za předpokladu, že tedy počáteční diagnóza psa byla správná, by se psi z celého světa mohli infikovat koronavirem. Pravděpodobně by však ale neměli onemocnět. A vědci utvrzují, že je nepravděpodobné, že by lidé mohli nakazit koronavirem tím, že se přitulí ke svým mazlíčkům.
Vědci ovšem nevysvětlili jednu základní otázku. Vezmeme-li v úvahu tvrzení, že se koronavirus v Číně rozšířil na lidi ze zvířat, pak není zcela jasné, proč se toto netýká domácích zvířat. Dále čtěte: Nejnovější rady ohledně koronaviru pro vaše domácí mazlíčky.