Epilepsií trpí psi i kočky
Mazlíčci
06. října 2014 02:10
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Po záchvatu je pes unavený, potřebuje klid, tekutiny, teplo a vydatný spánek. / pixabay.com
Funkční onemocnění nervového systému vyvolávající záchvaty křečí se objevuje u lidí, ale i u psů a koček. Kočky jím trpí měně často, psi všech ras asi ve třech procentech populace. Pravou epilepsii vyléčit nelze, pes s ní ale může spokojeně žít při vhodné terapii.
U psů se stejně jako u lidí může epilepsie projevit v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější příčiny patří mozkové nádory, poruchy při porodu, úder do hlavy nebo otrava. Pokud měl váš psí kamarád záchvat křečí vedoucí až k bezvědomí, ještě nezoufejte, nemusí se jednat o epilepsii. Veterinář provede důkladná vyšetření včetně rozborů krve a teprve pak může určit přesnou diagnózu.
Záchvaty pravé epilepsie se mohou objevovat často, třeba po několika dnech, nebo také zřídka, jednou za několik měsíců. Pejska je potřeba dobře pozorovat, protože záchvat může být i reakcí nervové soustavy na různé podněty, od některého jídla až po emoční stres – přílišnou radost nebo strach.
Lékem první volby je fenobarbital. Pár dnů po něm sice pes bude trochu apatický a nezvykle klidný, to se ale brzy upraví. Tento lék má ale vliv na játra, pokud tedy jaterní testy nejsou úplně v pořádku, je nutné volit jinou léčbu. Zpravidla se pak používá bromid draselný, který játrům neškodí. Podpůrnou léčbou může být také akupunktura, mnohdy pejskovi prospěje změna stravy.
Když se záchvat dlouho neobjeví, nejásejte příliš. Epilepsie je celoživotní nemoc a tak s ní také musíme zacházet. Pravidelné kontroly u veterináře, který posoudí aktuální potřebu dávek medikamentů, se pro vás i pro pejska musí stát součástí života. Pak se vám jistě podaří život s epilepsií dobře zvládat.
Kam dál?