Jak správně jezdit na sněhu a ledu

 Ostatní 
06. listopadu 2017 08:48 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Dobré pneumatiky a rozvážné řízení. To vám umožní jezdit bez nehod.  Shutterstock
Mnoho řidičů zaskočí špatné počasí nepřipravené. A mnoho řidičů, kteří jsou zvyklí na řízení ve městech, v běžném provozu neví, jak se chovat na sněhu či ledovce. Máme důležité informace.

Pneumatiky

Od prvního listopadu opět platí povinnost používat zimní pneumatiky, což je velmi dobře, protože kvalitní pneumatika je základ úspěchu. Ale ani ta nejlepší pneumatika vám nepomůže, jestliže budete řídit špatně. U pneumatik dbejte na to, aby měla podstatně hlubší vzorek, než je předepsáno. U zimních to jsou 4 mm. Také zbytečně nešetřete na kvalitě. Mnohdy se dá sehnat kvalitní zimní pneumatika jen o několik stokorun dráž než nekvalitní náhražka.

Rozestupy

Udržovat rozestupy mezi vozidly je třeba i v létě. Pokud jedete těsně za autem, které jede před vámi, ohrožujete sebe i druhé. V létě platí zásada dvou až tří sekund mezi auty – tedy pokud auto před vámi mine například značku, vy byste k ní měli dojet za dvě až tři sekundy. V zimě se tato vzdálenost zvyšuje, protože na zasněžené či namrzlé vozovce se může udát mnoho nečekaných událostí. Jestliže budete mít odstup, máte šanci situaci vyřešit.

Elektronika je skvělá, ale nespoléhejte na ni

Většina aut je dnes vybavena systémy ABS a ESP. První působí proti ztrátě kontroly nad vozem při brždění a druhý stabilizuje auto, které se dostává do smyku. Problém je, že pokud najedeme do zatáčky příliš rychle, nemusí stabilizační systém situaci zvládnout. Podcenění stavu vozovky se pak může stát fatální. Jinak ovšem oba tyto systémy už zachránily mnoho životů.

Rozjezd

Mnoho řidičů stále není schopná pochopit, že na kluzké vozovce se nelze rozjíždět tak, že se sešlápne naplno plynový pedál. Rychlé točení kol vede ke ztrátě přilnavosti s vozovkou a nemáte tak šanci vůz rozjet. Přitom stačí se rozjíždět mírně a kola zabírají. To stejné platí i pro jízdu na zledovatělé vozovce do kopce. Jestliže cítíte, že vozidlo začíná prokluzovat a přidáte plyn, jste v pasti, ze které se už patrně nedostanete.

Rychlost

Podstatné je, že při jízdě musíte upravit rychlost tak, abyste mohli jet bezpečně. Většinou je třeba počítat s tím, že na vozovce se souvislou vrstvou uježděného sněhu lze jet maximálně kolem 60 km za hodinu. Ve složitějších úsecích pak asi 40 km za hodinu. Na ledovku je pak nejlepší vůbec nevyjíždět. Pokud musíte, jeďte nejvýše 20 km za hodinu.

Řetězy

Jsou horské úseky, kde musíte na sněhu používat řetězy. Mnoho řidičů je má v autě, ale málokdo si vyzkouší, jak je správně nasazovat. Tento úkon byste si měli nacvičit už za dobrého počasí, protože během vánice se to pak těžko dohání.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Lela Ceterová podstoupila další dvě plastiky. Odletěla kvůli tomu až do Íránu

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Tech

Čína tajně staví několik velikých ponorek, jak odhalily satelitní snímky