Většina lidí si myslí, že koleus je jednoletka. To je ale chyba, naučte se jej přezimovat
Africká kopřiva je oblíbenou rostlinou zejména pro své zbarvení. Na většině listů najdete vždy alespoň tři barvy. Jde o rostlinu, která se dá pěstovat venku, ale dobře poslouží i uvnitř. A právě uvnitř ji můžete udržet i přes zimu. Také stojí za to si rostlinu namnožit a tak jí mít další rok dostatek.
Jak na přezimování
Koleus ochotně přezimuje při teplotách kolem 12 až 15 stupňů Celsia. Velkým rizikem v průběhu zimy je nedostatek světla. Jestliže však máte příhodnou, dobře osvětlenou chodbu, můžete tam bez obav rostlinu umístit a ona se vám odvděčí až několikaletou existencí. Může se stát, že v důsledku menšího množství světla nebude na jaře vypadat dobře, ale v tom případě postačí koleus zastřihnout a nechat obrazit.
Množení
Koleus můžete snadno množit pomocí vrcholových řízků. Ty vložíte do vody a do jednoho měsíce máte zakořeněnou rostlinu. Také lze použít lehký substrát. Z jedné rostliny tak můžete mít rostlin mnoho, protože africké kopřivě zastřihování vyhovuje. Výhodou je i to, že nové rostliny budou mít stejnou barevnost jako rostlina matečná. Další možností je pochopitelně pěstování ze semínek. Tam již může docházet k barevným změnám.
Péče
Koleus je nenáročná rostlina, která nevyžaduje velkou pozornost. Stačí pravidelná a vydatná zálivka a jednou za týden i přihnojení pomocí hnojiv, která nejsou příliš bohatá na dusík. Potom se totiž špatně vybarvují listy, což je u africké kopřivy pochopitelně na škodu. Pro venkovní použití doporučujme samozavlažovací květináče. Více se o nich dozvíte zde.