Nevylévejte vodu z brambor, perfektně vyleští vaše příbory

Barviva z potravin často mění jejich vzhled
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
05. listopadu 2020 13:58 / Depositphotos
  0   0
Možná jste si všimli, že vaše příbory s postupem měsíců a let ztrácí na svém původním lesku. Není to tím, že je špatně umýváte, ani není na vině nekvalitní materiál. Podílejí se na tom různá barviva, která jsou obsažena v potravinách, ať už přírodního či chemického původu.

Proto není špatné se tomuto nádobí jednou za čas více věnovat a vrátit mu jeho původní vzhled.

Kouzelník jménem bramborový škrob

Jedním z vyzkoušených receptů pro navrácení lesku je příbory dát do vody od scezených brambor a znovu ji přivést k varu. Mělo by stačit přibližně 10 minut. Poté příbory opláchněte čistou vodou a osušte. Škrob obsažený v bramborách zbavuje nerez matného povrchu a navrací lesk.

Vařila myšička alobal

Druhý prověřený způsob je podobný a stejně jednoduchý jako v případě vody z brambor. Příbory se totiž opět povaří, ale tentokrát s kousky alobalu a lžící jedlé sody. Po vytažení z vodní lázně a okapání zbývá příbory už jen přeleštit kuchyňskou utěrkou.

Kyseliny příborům nesvědčí

O příbory byste se měli starat průběžně. Ideálně by se měly umýt ihned po použití. Kyseliny obsažné v hořčici, zálivkách, marinádách či ovoci mohou časem na příborech zanechat již neodstranitelné skvrny. Ohrožená jsou také ostří nožů, kterým kyselé zbytky jídel nesvědčí dvojnásob.

Ideální je okamžité usušení

I když jsou příbory označovány jako nerezové, častý styk s potravinovými kyselinami, nebo i agresivní přípravky v myčkách nádobí, mohou nádobí časem nepříjemně změnit. Takže pokud nechcete nádobí umýt ihned po jídle, příbory alespoň zběžně opláchněte vodou.

Příborům také prospívá, když je po mytí v ruce osušíte utěrkou. Máte-li myčku, je vhodné ji po skončení mycího cyklu otevřít, jelikož kondenzující pára nesvědčí jak příborům, tak ani ostatnímu nádobí. Čtěte také: Peroxid vodíku nemusí sloužit pouze k čištění ran. Vybělí i prádlo a zlikviduje plísně.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...

Zavřít reklamu