Jaké dřevo je vhodné na domácí uzení masa a sýrových pochoutek

Pro perfektní výsledek je potřeba pohlídat si několik věcí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
10. května 2021 18:55 / Depositphotos
  12   5
Milovníci grilování se konečně dočkali vhodného počasí. Někdo si také potrpí na vlastní uzení masa a různých sýrových lahůdek. Aby byl výsledek perfektní, musí být dobře připravené nejen suroviny, ale také vhodně zvolené dřevo.

Pro nejlepší výsledek uzení je potřeba pohlídat si několik důležitých faktorů, na kterých závisí celé dílo.

Univerzální ořešák

Jedním z nejvhodnějších stromů vhodných pro uzení je ořešák. Jeho dřevo se hodí na přípravu vepřových žebírek, drůbeže nebo červeného masa. Toto dřevo je však vhodné zkombinovat s jinými druhy, protože by maso mohlo přebrat jeho hořkost.

Ovocná dřeva

Velmi oblíbená jsou dřeva z ovocných stromů, která masům a sýrům propůjčují lehký nádech daného ovoce. Často se používají dřeva švestková, třešňová či jabloňová. Posledně dvě zmiňovaná jsou vhodná na uzení měkkých sýrů, jako je hermelín. Obecně se ovocné dřevo doporučuje na uzení šunky a drůbežího či vepřového masa. Na tyto se hodí také dřevo březové.

Dub musí být suchý

Velmi populární je také dubové dřevo. Zde ale můžete narazit na problém ve chvíli, kdy nebude dostatečně proschlé. Celý výsledek vám totiž může zkazit tím, že maso získá nakyslou pachuť. Pokud jste si ale jistí, že vaše dubové dříví je dostatečně suché, můžete jej použít na přípravu ryb, klobás nebo tvrdých sýrů. Čtěte také: Nejvhodnější dřevo do krbu? Dub, buk a ovocné stromy.

Kůra způsobuje černání

Ať už budete používat jakékoliv dřevo, existuje několik společných zásad, které je třeba dodržet. Nikdy nepoužívejte dřevo plesnivé, shnilé či jinak poškozené. Dřevo nesmí být nijak chemicky ošetřené, například barvené či lakované. Polínka musí být zbavená kůry, která způsobuje černání masa. A jak už jsme zmínili, důležité je, aby bylo dřevo dobře proschlé, ideálně dva až tři roky. Dále je třeba upozornit, že k uzení ani k roztápění udírny se nepoužívá dřevo z jehličnanů, které obsahuje příliš mnoho tříslovin a aromatických látek. V malém množství se používá pouze jalovec.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Začalo období vřesu. Při správné péči vám krásný vydrží roky

Zavřít reklamu