Je čas na první jarní bylinky. Ochutí nejenom jídlo ale pomohou při nemocech
Sedmikráska, kopřiva, plicník nebo popenec. Tyto první jarní byliny začínají pomalu tahat ze země sluneční paprsky, které v posledních dnech získávají na síle. Mladé rostliny mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musejí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Proto neváhejte a pusťte se do jejich sbírání.
Sedmikráska do salátů i na únavu
Kdo by neznal tuto krásnou kytičku s ještě hezčím jménem. Sedmikráska chudobka kvete takřka celoročně a téměř všude, nejčastěji na loukách, pastvinách i v zahradním trávníku. Ale jako léčivka je nejúčinější právě na jaře. Obsahuje plnou řadu minerálních látek, tříslovin, hořčin, saponinů, silic a flavonoidů, a také vitamin C. Má tak nejenom protizánětlivé, ale také detoxikační a hojivé účinky. Sedmikrásku můžete využít při jarní únavě, očistě těla, na zvýšení imunity, skvělá je při kašli a rýmě i bolestech hlavy. Využít ji můžete při dně, revmatismu, zánětech močových cest i na celou řadu kožních onemocnění, včetně hmyzího bodnutí.
Sedmikráskový sirup
Květy sedmikrásek můžete čerstvé přidávat do polévek nebo salátu, ale přikládat si je také na rány. Stejně tak si je můžete nasušit a udělat si z nich čaj nebo lahodný med.
Suroviny
- 500 až 550 květů sedmikrásek
- 500 ml horké vody
- 500 g cukru krystal
- 1 bio citron
- 10 cl vodky
Postup
Květy omyjte a dejte je do společně s nakrájeným citronem do uzavíratelné nádoby. Vše zalijte vodou a nechejte 24 až 36 hodin vyluhovat. Tekutinu sceďte a sedmikrásky i s citronem dobře do ní vymačkejte. Přidejte cukr a přiveďte k varu. Nechejte lehce probublávat do doby, než tekutina získá konzistenci medu. Do něj pak přidejte decilitr vodky, promíchejte a naplňte do skleniček.
Kopřiva do nádivky i na respirační choroby
Kopřivu považuje celá řada lidí za plevel. Bohužel ale k jejich škodě, neboť jde o vysoce ceněnou léčivku. Zvláště mladé rostlinky mají vysoký obsah vitaminu C, dále železa, hořčíku, chlorofylu, kyseliny křemičité, kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a mnoha dalších látek. Kopřiva přirozeně pomáhá především při léčbě bakteriálních a virových onemocnění, při psychickém vypětí, vyčerpání, revmatismu, dně a cukrovce
kardiovaskulárních onemocněních, respiračních chorobách, detoxikaci organismu, problémech s prostatou a vypadávání vlasů.
Sběr do května
Mladé kopřivy nesměly dříve chybět v žádné velikonoční nádivce. Skvělý je z nich také špenát, ale hodí se i do zapečených brambor nebo smoothie. Jako léčivku je sbírejte nejpozději do konce května. Jak kopřiva roste, obsahuje víc dusičnanů. Listy použijte čerstvé nebo sušené na přípravu čajů, tinktur, obkladů nebo koupelí.
Popenec místo bazalky i na kašel
Popenec roste hojně na loukách, v křovinách, podél cest nebo na zahradách jako plevel. Zaujme vás svými modrofialovými kvítky. Obsahuje vitamin C, provitamin A, třísloviny, hořčiny, vonné silice, pryskyřice, cholin, saponiny, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Bylinka pomáhá především při chudokrevnosti a avitaminóze, vyčerpání, kašli, rýmě, křečových žilách, kožních problémech, léčí nemoci močových cest.
Sušený i čerstvý
Mladé lístky popence můžete použít v kuchyni všude tam, kde byste použili bazalku či petržel, jejíž chutě připomíná, sušený zase místo majoránky. Jako léčivu sbírejte kvetoucí nať a připravte si z ní čaje, sirup, med nebo tinkturu. Jak si ji vyrobit jsme psali zde. Popenec můžeme taky usušit, ale jen velmi opatrně, jelikož jeho silice jsou velmi prchavé.