Akvárium působí antidepresivně. Založit jej zvládne i laik
K zařízení akvária budete potřebovat jen několik základních věcí, které pohodlně seženete ve specializovaných obchodech.
Čím menší, tím náročnější
Ekosystém malého akvária je velmi křehký a žádá si mnohem pečlivější kontrolu stavu kvality vody, aby v něm rostliny, rybičky a další živočichové plně prospívali. Pokud půjde o vaše první akvárium a s rybičkami nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme pořídit si nádrž o objemu minimálně 54 litrů, což odpovídá rozměru 60 x 30 x 30 cm.
Akvárium jako sada
Úplní začátečníci jistě ocení možnost pořídit si akvarijní komplet, jež obsahuje téměř vše potřebné k založení akvária, tedy osvětlení, topné těleso a filtr. Další položky záleží na individuálních preferencích, proto se přikupují zvlášť. Jde zejména o barvu štěrku či písku, který přidržuje rostliny u dna nádrže, pozadí v podobě tapety například s výjevem podmořského světa, různé dekorace v podobě kamenů, kmenů a dalších skrýší, kam se rybičky rády uchylují.
Pokud jste se rozhodli pro koupi akvária, pořiďte si vše potřebné, a to včetně rostlin, ale zatím bez rybiček. Je totiž potřeba vše připravit, naplnit nádobu vodou a nechat ji nejlépe několik dnů odstát. Pokud byste dali rybičky do čerstvé kohoutkové vody, způsobili byste jim šok.
Umístění s rozvahou
Akvárium nemůžete postavit kamkoliv. Umístěte jej na klidné místo, aby nebylo u topení a v blízkosti okna. Pokud máte psa nebo kočku, zajistěte, aby se k akváriu neměli jak dostat. Jednak proto, aby rybičky nestresovali, jednak aby akvárium neshodili. Pod akvárium je vhodné dát měkkou podložku, například polystyren, filc nebo kus staré karimatky. Oblíbené jsou speciální skříňky, jež poskytují úložný prostor pro vše potřebné k péči o akvárium.
Užitečné rady
Každá sada obsahuje návod, jak postupovat při zakládání akvária. Rozhodně se řiďte všemi doporučeními, přece jen jde o živý samostatný ekosystém. Dekorace a rostliny rozmístěte tak, aby rybičkám poskytovaly dostatek míst k úkrytu, ale zároveň, abyste je mohli pohodlně pozorovat. To znamená, že vysoké rostliny se umisťují vzadu a po bocích akvária, středně vzrostlé uprostřed a nízké vpředu.
Osazenstvo akvária
Rybiček a dalších tvorů by v akváriu nemělo být ani málo, ani moc. Na každou velikost akvária jsou doporučené počty, se kterými vám poradí v každé specializované prodejně. A podobné je to se samotnými rybičkami, šneky, žabkami a dalšími živočichy, protože jsou druhy, které se spolu nesnesou. Příkladem může být takzvaná beta bojovnice, která musí být v akváriu sama, protože útočí na vše živé.
Pokud byste se na založení akvária necítili, můžete vyzkoušet jednodušší variantu a začít teráriem pro rostliny. Místo vody a rybiček v něm dominují různé druhy sukulentních a dalších pomalu rostoucích rostlin. Přečtěte si, jak si můžete založit takzvané rostlinárium neboli florárium.