Akvárium působí antidepresivně. Založit jej zvládne i laik

 Ostatní 
16. března 2021 15:35 / Veronika Prášilová
  2
📷
4 fotografie v galerii
Fascinující svět pod vodní hladinou baví celou rodinu Depositphotos
Kdo má akvárium, potvrdí, že pohled na něj je nadmíru uklidňující. A péče o život v podvodním světě není vůbec náročná. Krmení je jednoduché a občasné čištění zabere pár minut. Kromě rybiček si můžete pořídit třeba i šneky nebo malé vodní žabky.

K zařízení akvária budete potřebovat jen několik základních věcí, které pohodlně seženete ve specializovaných obchodech.

Čím menší, tím náročnější

Ekosystém malého akvária je velmi křehký a žádá si mnohem pečlivější kontrolu stavu kvality vody, aby v něm rostliny, rybičky a další živočichové plně prospívali. Pokud půjde o vaše první akvárium a s rybičkami nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme pořídit si nádrž o objemu minimálně 54 litrů, což odpovídá rozměru 60 x 30 x 30 cm.

Akvárium jako sada

Úplní začátečníci jistě ocení možnost pořídit si akvarijní komplet, jež obsahuje téměř vše potřebné k založení akvária, tedy osvětlení, topné těleso a filtr. Další položky záleží na individuálních preferencích, proto se přikupují zvlášť. Jde zejména o barvu štěrku či písku, který přidržuje rostliny u dna nádrže, pozadí v podobě tapety například s výjevem podmořského světa, různé dekorace v podobě kamenů, kmenů a dalších skrýší, kam se rybičky rády uchylují.

Pokud jste se rozhodli pro koupi akvária, pořiďte si vše potřebné, a to včetně rostlin, ale zatím bez rybiček. Je totiž potřeba vše připravit, naplnit nádobu vodou a nechat ji nejlépe několik dnů odstát. Pokud byste dali rybičky do čerstvé kohoutkové vody, způsobili byste jim šok.

Umístění s rozvahou

Akvárium nemůžete postavit kamkoliv. Umístěte jej na klidné místo, aby nebylo u topení a v blízkosti okna. Pokud máte psa nebo kočku, zajistěte, aby se k akváriu neměli jak dostat. Jednak proto, aby rybičky nestresovali, jednak aby akvárium neshodili. Pod akvárium je vhodné dát měkkou podložku, například polystyren, filc nebo kus staré karimatky. Oblíbené jsou speciální skříňky, jež poskytují úložný prostor pro vše potřebné k péči o akvárium.

Užitečné rady

Každá sada obsahuje návod, jak postupovat při zakládání akvária. Rozhodně se řiďte všemi doporučeními, přece jen jde o živý samostatný ekosystém. Dekorace a rostliny rozmístěte tak, aby rybičkám poskytovaly dostatek míst k úkrytu, ale zároveň, abyste je mohli pohodlně pozorovat. To znamená, že vysoké rostliny se umisťují vzadu a po bocích akvária, středně vzrostlé uprostřed a nízké vpředu.

Osazenstvo akvária

Rybiček a dalších tvorů by v akváriu nemělo být ani málo, ani moc. Na každou velikost akvária jsou doporučené počty, se kterými vám poradí v každé specializované prodejně. A podobné je to se samotnými rybičkami, šneky, žabkami a dalšími živočichy, protože jsou druhy, které se spolu nesnesou. Příkladem může být takzvaná beta bojovnice, která musí být v akváriu sama, protože útočí na vše živé.

Pokud byste se na založení akvária necítili, můžete vyzkoušet jednodušší variantu a začít teráriem pro rostliny. Místo vody a rybiček v něm dominují různé druhy sukulentních a dalších pomalu rostoucích rostlin. Přečtěte si, jak si můžete založit takzvané rostlinárium neboli florárium.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu