Dřevěné nádobí a náčiní potřebuje čas od času péči a vydrží pak po generace
Dřevo má v kuchyni prakticky jen dva nepřítele, a to vodu a žár. Tomu druhému se ubráníte, nebudete-li nechávat například vařečku položenou na rozpáleném hrnci. To voda si zaslouží větší pozornost, na kterou se zaměříme.
Dřevo myjte jen ručně
I když bývá občas u dřevěného náčiní či nádobí uvedeno, že je vhodné do myčky, raději na ni zapomeňte a umývejte je v ruce. Agresivní čisticí prostředky a soli, dlouhodobé působení horké vody a páry může časem vést k poškození dřevěných částí nebo celého výrobku. Objevit se mohou praskliny, prkýnka se kroutí, prohýbají nebo rovnou praskají.
Neodmáčejte dlouho
Dřevěné nádobí a náčiní vám může sloužit velmi dlouho, pokud budete dodržovat několik základních pravidel. Nenechávejte dřevěné nádobí, příbory s dřevěnými násadami nebo prkýnka dlouho odmáčet nebo odložené v dřezu. Nejlepší je, pokud je ihned umyjete. Stačí horká voda a trocha běžného čisticího prostředku. Poté opláchněte studenou vodou a pokud možno ihned osušte utěrkou, případně papírovými utěrkami.
Zbavte dřevo zápachu
Může se stát, především u prkýnek, že po nějaké době nebo po krájení čehokoliv aromatického mohou zůstat i po mytí nepříjemně cítit. V tom případě stačí využít oblíbeného kuchyňského pomocníka - ocet. Povrch lehce přetřete octovým roztokem, nechejte chvíli působit a opláchněte vodou. Pokud zápach nezmizí, zopakujte octovou očistu, tentokrát se silnější koncentrací. Podobnou službu poskytne také citronová šťáva například z koncentrátu.
Péče o dřevěné náčiní
Občas je vhodné dřevěnému nádobí poskytnout olejovou péči. Stačí několik kapek běžného stolního oleje, které si rozetřete v dlaních, na houbičce či hadříku a promnete všechny dřevěné násady, prkénka a vše ostatní. Nechejte působit alespoň 24 hodin. Případný nevsáknutý olej setřete papírovými utěrkami. A až budete mít hotovo, podívejte se na náš další užitečný návod. Přečtěte si, jak vrátit lesk zašlým příborům.