Teplé večery začínají. Osvětlete si zahradu, louče vykouzlí romantickou atmosféru

 Zahrada 
05. května 2019 15:45 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jednu takovou lampu seženete do sta korun Depositphotos
Rádi sedíte na zahradě až do večerních hodin a vychutnáváte si zasloužený klid, nebo naopak párty s přáteli? Ať už je to jakkoliv, nepodceňujte osvětlení. Vybírat můžete ze solárních světel i loučí.

Na zahradách se nejčastěji setkáte s osvětlením, které je napájeno elektřinou. V případě, že máte velmi omezený prostor, poohlédněte se po závěsných venkovních svítidlech. Ideálně poslouží k osvětlení vchodů, zahradních pergol i přístřešků pro posezení. Ani nástěnná svítidla příliš nezasahují do prostoru. Výhodou je výběr z mnoha variant od retro až po moderní styl. V obou případech je však potřeba mít na dosah elektřinu.

Žádná elektřina

Naopak žádnou energii nepotřebuje solární osvětlení. V dnešní době jejich obliba razantně stoupá, jelikož jimi snadno osvětlíte každé zákoutí. Sehnat můžete mnoho druhů, velmi využívané jsou solární lampy s hroty, pomocí kterých nasvítíte cestičky a chodníčky. Můžete je dát do trávy i do jemného štěrku. Můžete je přemisťovat podle libosti, neinstalují se pomocí žádných kabelů.

Jednu takovou lampu seženete do sta korun. Při nákupu si ale dejte pozor, zda v balení nechybí baterie. Mnohdy jsou dražší než samotné světlo. Jedná se o speciální baterie, které se během dne dobijí přes solární panel. Pokud chcete tento typ použít pro venkovní prostory, které se obejdou bez permanentního osvětlení, sáhněte po světle s pohybovým senzorem. Jaký vybrat zahradní nábytek, jsme psali zde.

Romantickou a nezapomenutelnou atmosféru na zahradě vytvoří přírodní zdroj světla, oheň. Poslouží k tomu kovové lucerničky, dlouhé louče nebo svíčky. Nejčastěji narazíte na bambusové louče. Plní se lampovým olejem, který podle velikosti louče vydrží hořet několik hodin. Louč můžete zapíchnout do země buď přímo, nebo ji vložit do ozdobného kovového stojanu s bodcem.

Chrání před větrem

U luceren je obrovská výhoda, že je svíčka chráněna prosklenými stěnami před větrem. Dovnitř se obvykle vleze jedna svíčka, pokud však pořídíte větší lucernu, hořet uvnitř mohou i dvě vysoké silné svíce. Poslední volbou otevřeného ohně jsou svíčky. Tato varianta není tak využívaná, protože vítr plamen lehce sfoukne. Na druhou stranu můžete okolí provonět pomocí vonných svíček.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, nikdy nenechávejte oheň bez dozoru. S ohledem na riziko požáru jednotlivá svítidla postavte vždy jen na místa, v jejichž blízkosti se nevyskytují hořlavé věci.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu