Březen v zahradě. Čas na výsev zeleniny, bylinek a sadbu keřů
Zahradničení je jednou z mála venkovních aktivit, kterou můžeme v současné beztrestně provozovat. Pokud tedy máte svých pár záhonů, pojďte se do toho pustit.
Výsadba bobulových keřů
Jste-li milovníci ovocných keřů, a máte-li letos v plánu vysadit nové, je pro vás ten správný čas. A to zejména tehdy, pokud chcete pěstovat angrešt, rybíz či stále populárnější jostu. U angreštu nezapomeňte, že je třeba jeho kmínek připevnit k tenkému krátkému kůlu, aby měl dostatečnou stabilitu. Výše zmíněné druhy jsou doslova nadupané prospěšnými látkami a netřeba připomínat, že jsou skvělé na zavařování nebo výrobu džemů.
Ochrana a výživa keřů
Zároveň také nezapomeňte překontrolovat ty dřeviny, které již máte na zahradě a mají za sebou zimu. Odstraňte z nich nemocné či jinak poškozené pupeny a mírně keře prostříhejte. Zejména u angreštu je třeba fungicidní ošetření, aby byl ochráněn před nemocí zvanou padlí angreštové. Máte-li k dispozici kompost, dopřejte těmto keřům, stejně jako ovocným stromkům, toto ideální přírodní hnojivo.
Nezapomeňte ani na důležitou předjarní péči o ovocné stromy, které na zahradě máte. Potřebují totiž ošetřit a postříkat správným přípravkem, aby nebyla ohrožena budoucí úroda. Velmi náchylné k nemocem jsou například broskvoně. Přečtěte si, jak eliminovat vznik kadeřavosti broskvoní.
Zelenina a bylinky
Nastává také čas vsadit do zkypřené a následně slehlé půdy kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel či pastinák. A určitě se nemusíte bát vysít také salát, zejména ledový a hlávkový, ředkvičky, jarní česnek, cibuli, špenát či rané brambory. Do studeného pařeniště můžete vysít pórek. Nic nepokazíte ani ve chvíli, kdy začnete s výsevem bylinek, jako je bazalka, meduňka nebo třeba libeček. Vždy ale myslete na to, že pokud bývá ještě v noci a nad ránem chladněji, je dobré záhony chránit netkanou textilií.
V březnu je však třeba také dosklízet, a to zeleninu, kterou jste pěstovali pod sněhem a zůstala vám ještě na záhonech. Nejčastěji se jedná o růžičkovou kapustu, kadeřávek nebo pórek.
Okrasné dřeviny a rostliny
Zkontrolujte stav okrasných dřevin a odstraňte poškozené či uschlé větve. Pusťte se do sestřihu okrasných trav a odstraňte suché listy kapradin. Do kvalitního substrátu vysejte letničky, které mají delší vegetační dobu. Jde zejména o astry, afrikány, lobelky, slaměnky nebo hvozdíky. Ty, které klíčí na světle, překryjte bílou textilií. Použít můžete i tmavou, ale jen pro noční překrytí.