Chcete chránit ptáky před zimou? Udělejte jim budku!

 Zahrada 
18. listopadu 2016 12:19 / Marie Popelková
  3
📷
3 fotografie v galerii
Jednoduchou budku budete mít hotovou do hodiny. Thinkstock
Zima už pořádně uhodila a každý je rád, že může vítr nebo déšť sledovat zpoza okna domova. Co ale ptáci, kteří se nemají kam schovat? Udělejte jim domov u vás na zahradě a vybudujte jim budku! Stačí k tomu šikovné ruce, pár nástrojů a prken!

Po ruce musíte mít pilku, vrtačku s vrtáky, metr, hoblík se smirkovým papírem a tužku. Na budku použijte prkna, nejlepší jsou ze smrku. Pokud ale máte jiná, vezměte i z jiného stromu. Měla by být silná minimálně dva centimetry, aby v ní ptákům nebyla zima a ochránila je i před deštěm.

Dohromady je potřeba mít celkem šest prken, která se pak spojí v jednu budku. Jaký tvar zvolíte, to záleží na vás. Je však potřeba mít protilehlá prkna stejně široká a čtyři prkna tvořící stěny stejně dlouhá, což platí i o dvou prknech na podlahu a strop budky. Až postupným řezáním z nich dostaneme tvar, který si zvolíme.

Jednoduchý tvar

Pokud chceme jednoduchou budku ve tvaru kvádru, musíme si určit, kolik centimetrů bude mít na šířku a kolik na výšku. Podstavu lze udělat ve tvaru čtverce o stranách 30 centimetrů, výška budky by pak měla být okolo 40 až 50 centimetrů, pokud ji chceme mít pro ptáky různých velikostí.

Délku narýsujeme na prkna a postupně je řežeme tak, aby se k sobě hodila. U jednoho prkna necháme delší část okraje o jeden centimetr, zatímco u druhého tuto plochu vyřežeme. Tím pádem do sebe prkna zapadnou a bude je jednoduché stlouct hřebíkem dohromady.

Nezapomenout otvor

Ještě než ale dáme prkna dohromady, musíme vyřezat do přední stěny otvor, kterým budou ptáci létat dovnitř. Průměr by měl být klidně i 10 centimetrů, aby mohli zavítat různí návštěvníci. Potom už nebude nic bránit tomu prkna stlouct dohromady a mít jednoduchou budku hotovou! Teď už ji jenom zavěsit, nasypat něco k zobání a očekávat první obyvatele!

Témata: budka, ptáci, zima, prkna, strom

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod