Chcete chránit ptáky před zimou? Udělejte jim budku!

Jednoduchou budku budete mít hotovou do hodiny.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
18. listopadu 2016 12:19 / Thinkstock
  4   3
Zima už pořádně uhodila a každý je rád, že může vítr nebo déšť sledovat zpoza okna domova. Co ale ptáci, kteří se nemají kam schovat? Udělejte jim domov u vás na zahradě a vybudujte jim budku! Stačí k tomu šikovné ruce, pár nástrojů a prken!

Po ruce musíte mít pilku, vrtačku s vrtáky, metr, hoblík se smirkovým papírem a tužku. Na budku použijte prkna, nejlepší jsou ze smrku. Pokud ale máte jiná, vezměte i z jiného stromu. Měla by být silná minimálně dva centimetry, aby v ní ptákům nebyla zima a ochránila je i před deštěm.

Dohromady je potřeba mít celkem šest prken, která se pak spojí v jednu budku. Jaký tvar zvolíte, to záleží na vás. Je však potřeba mít protilehlá prkna stejně široká a čtyři prkna tvořící stěny stejně dlouhá, což platí i o dvou prknech na podlahu a strop budky. Až postupným řezáním z nich dostaneme tvar, který si zvolíme.

Jednoduchý tvar

Pokud chceme jednoduchou budku ve tvaru kvádru, musíme si určit, kolik centimetrů bude mít na šířku a kolik na výšku. Podstavu lze udělat ve tvaru čtverce o stranách 30 centimetrů, výška budky by pak měla být okolo 40 až 50 centimetrů, pokud ji chceme mít pro ptáky různých velikostí.

Délku narýsujeme na prkna a postupně je řežeme tak, aby se k sobě hodila. U jednoho prkna necháme delší část okraje o jeden centimetr, zatímco u druhého tuto plochu vyřežeme. Tím pádem do sebe prkna zapadnou a bude je jednoduché stlouct hřebíkem dohromady.

Nezapomenout otvor

Ještě než ale dáme prkna dohromady, musíme vyřezat do přední stěny otvor, kterým budou ptáci létat dovnitř. Průměr by měl být klidně i 10 centimetrů, aby mohli zavítat různí návštěvníci. Potom už nebude nic bránit tomu prkna stlouct dohromady a mít jednoduchou budku hotovou! Teď už ji jenom zavěsit, nasypat něco k zobání a očekávat první obyvatele!

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: budka, ptáci, zima, zob, prkna, strom
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Věda & Vesmír

Koronavirus z Afriky je odolnější a nakažlivější než kdy dříve. V řadách expertů vzbuzuje obavy

Bydlení

Vodní máslenka je perfektní vychytávka pro milovníky másla

Zavřít reklamu