Ocet je všemocný pomocník v domácnosti. Nápady k nezaplacení!

 Dům 
06. června 2017 10:07 / Marie Popelková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Ocet má v domácnosti obrovské využití. Nebojte se ho zapojit do úklidu. Shutterstock
Ocet snad nechybí v žádné domácnosti. Naučte se ale tento osmiprocentní vodný roztok kyseliny octové využít i jinak než při vaření. Možná budete zírat, co všechno ocet v domácnosti dokáže. Máme pro vás 10 neotřelých způsobů jeho využití.

1. Ucpané umývadlo

Pokud se vám doma ucpalo umývadlo nebo dřez a máte po ruce ocet a sodu, je po problému. Nejprve do odtoku nasypte 1/2 šálku jedlé sody a následně 1/2 šálku octa. Jakmile směs přestane pěnit, vypláchněte umývadlo horkou vodou.

2. Otravný hmyz

Trápí vás mravenci či otravné vinné mušky? Nalejte do sklenice ocet, zakryjte vrch potravinovou fólií a ostrým předmětem vytvořte do fólie několik dírek. Je to velmi účinná past.

3. Lepší než želička

Na pokrčené oblečení si připravte jeden díl octa a tři díly vody. Oblečení jednoduše postříkejte roztokem a nechejte několik minut působit. Oblečení bude bez záhybů.

4. Na dlažbu

Dlažba z pálené hhlíny je velmi oblíbená, ale také náročná na údržbu. Zašpiněnou podlahu normálně vytřete a poté opláchněte vodu s jednou sklenicí octa. Dlaždice budou jako nové.

5. Skvrny na koberci

Skvrny z koberce zmizí, pokud použijete tento recept: 2 lžíce soli rozmíchejte v polovině šálku octa nebo smíchejte po lžíci octa a kukuřičného škrobu.

6. Dřevěné obložení

Dřevěné obložení oživí půl litru teplé vody, 4 lžíce bílého nebo jablečného octa a 2 lžíce olivového oleje. Stačí vetřít a přeleštit.

7. Boj proti molům

Do nádoby dejte 1,5 šálku jablečného octa a několik kapek prostředku na nádobí. Směs nechte v komoře a moli se utopí.

8. Svalová únava i modřiny

Do vany přidejte 2 šálky jablečného octa, je to lék proti bolavým svalům a únavě, ale i proti modřinám.

9. Kožní problémy

Ocet dokáže léčit i kuří oka, odstranit mozoly nebo plísně na nohou. Vemte si chléb, ponořte ho do octa a přiložte na nohu jako obklad.

10. Pomocník při praní

Ocet pomůže také zachovat barvy oblečení - jeden šálek bílého octa přidejte do posledního máchání. Prádlo bude bílé, ustálí barevné oblečení, zbaví statické elektřiny, bude měkké a voňavé a zabije bakterie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu