Nezapomeňte pozvat kominíka, jinak spláčete nad výdělkem

 Dům 
08. prosince 2014 05:08 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Za pravidelnou kontrolu komínu sice zaplatíme pár stokorun, chráníme tím však své obydlí před případnou zkázou superkominy.cz
Tak jako se věnujeme pravidelné údržbě domu, měli bychom pravidelně pečovat také o komín. Pravidelnou kontrolu a čištění předepisuje vyhláška č. 95/2004. Výsledkem by měl být zkontrolovaný a bezchybný komín a vystavená revizní zpráva, kterou bychom měli mít k dispozici pro případné kontrolory z obecního úřadu.

Pokud dojde k poškození majetku na základě provozu komínového tělesa, požadují pojišťovny na vyplacení pojistného plnění revizní zprávu ne starší, než jsou lhůty, uvedené ve vyhlášce. Zajímat se o stav svého komínového tělesa bychom však měli nejen kvůli tomu. Jde o konstrukci, která má zajišťovat požární bezpečnost v objektu, a s ohněm bychom si neměli zahrávat.

Komín pro plynový kotel je třeba zkontrolovat před kolaudací, požádat o jeho uvedení do činnosti osobu odborně způsobilou a následně ho nechat zkontrolovat každých 12 měsíců. Komín na tuhá paliva by měl být u objektů, určených k trvalému bydlení, zkontrolován každé čtyři měsíce.

Nejčastější závady komínů vznikají působením povětrnostních vlivů a spalin. Příčinou však mohou být i stabilita komínového tělesa, základů, pohybů budovy apod. Působení povětrnostních vlivů je nejvíc vystaveno nadstřešní komínové těleso.

Nejčastější poruchou je rozpad konstrukce, případně až stavební hmoty, způsobený hloubkovou korozí materiálu. Rozrušené zdivo komínu ohrožuje nejen bezpečnost střechy a provozu pod ní, ale může být i příčinou požáru. V takovém případě je jediným možným řešením demontáž poškozeného zdiva a vyzdění nové nadstřešní části komínu.

Zvětráváním dochází i ke korozi oplechování komínového prostupu střechou nebo k rozpadu utěsnění prostupu. V důsledku toho zatéká kolem komínového tělesa, což může poškodit nejen samotný komín, ale i přilehlé konstrukce ve více podlažích budovy.

Negativní vliv spalin se může projevit nejen na zakončení komínového tělesa, ale také v jeho průběhu. Saze vznikají spalováním příliš vlhkého dřeva, nebo pokud se příliš suché dřevo spaluje s malým přívodem vzduchu. Kominík tyto usazeniny nemůže odstranit běžnými nástroji, proto komín nechává pod kontrolou vyhořet.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve