Jak vybrat správnou kuchyňskou desku?

Deska musí ladit s kuchyní
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
23. května 2018 16:25 / Shutterstock
  0   0
Pracovní deska je extrémně zatěžovaná část kuchyňské linky, a proto se při výběru zaměřte převážně na její odolnost. Musí obstát proti všem nástrahám práce v kuchyni. V domácnostech jednoznačně vedou laminátové desky vyrobené z dřevěných třísek spojených syntetickými pryskyřicemi.

Nespornou výhodou je nízká pořizovací cena. Mezi další pozitiva se řadí odolnost vůči mechanickému nárazu, teplovzdornost, odolnost proti vodě a snadná údržba. Doma desku můžete mít v lesklém i matném provedení a s různými strukturami. Výrobce umí napodobit dokonce kámen i dřevo.

Problém může nastat při narušení povrchu, například čepelí nože, protože voda dokáže nadělat pořádnou paseku. Pokud zateče do spár, laminátový povrch nabobtná a deska se nenávratně poničí. Nevýhoda spočívá v tom, že desku nelze opravit například přebroušením, ale je nutná výměna.

Dřevěná deska

Snad žádný jiný materiál nemá takovou schopnost zateplit interiér v takové míře jako dřevo. Právě to je jedním z důvodů, proč se z něj vyrábějí i kuchyňské pracovní desky. V této roli však neobstojí každé dřevo, ale pouze tvrdé a dobře vysušené. Ideální je dub, ale použít lze i buk nebo břízu.

Pracovní deska z masivního dřeva je příjemně teplá na dotek, perfektně se hodí do klasických kuchyňských sestav nebo do kuchyní venkovského stylu. Na rozdíl od lamina lze povrch desky při poškození opět přebrousit a vyspravit. O desku se musíme pravidelně starat, jednou za rok ji ošetříme olejem nebo voskem. Pokud plánujete nerezovou kuchyňskou desku, psali jsme o ní zde.

Vyšší cena

Pro náročnější zákazníky jsou na trhu desky z přírodního kamene. Kámen je kvalitní, nadčasový, vydrží bez problému vysoké teploty a je odolný vůči kyselinám. Nejvíce se používá pálená žula, u mramoru hrozí možnost zabarvení. Žula má všechny přednosti: je tvrdá, nelze ji poškrábat, nabízí zajímavé struktury, kresbu a odstíny. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Věda & Vesmír

Vesmírný teleskop zachytil pozůstatky pradávné hvězdné exploze

Bydlení

Malba na zeď může být jedinečnou dekorací. Nechte se inspirovat

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn