Činčila je společenská, nenáročná a je vhodná i pro alergiky

Oceníte její něžný a roztomilý vzhled
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
07. října 2018 09:23 / Shutterstock
  13   2
Rádi byste měli hlodavce, který nevyžaduje příliš velkou péči? Jste alergici a vadí vám srst? Řešením by pro vás mohla být činčila. Oceníte její něžný a roztomilý vzhled a zvířátko si zamilujete.

Činčila vlnatá je hlodavec aktivní zejména v noci a navečer. Nepáchne, nedělá hluk, netrpí na parazity a strava pro ni není finančně náročná. Nejdříve se činčily chovaly pro kožešinu, dnes spíše už jen jako hobby zvířátka. 

Dožívají se i deseti a více let. Jsou náchylné k bolestivosti, trávicím potížím a přerůstání zubů. V přírodě se už moc nevyskytují. Živí se rostlinnou potravou a staví si doupata.

Činčila není náročná

Nevyžaduje příliš pozornosti, ale za každou je vděčná. Spíše se nechá pohladit ve své ubikaci, než aby se mazlila a nechala chovat. Člověka nekouše, spíše bývá plachá. Pozor si ale musíte dát na to, aby neokousala nábytek, kabely, koberce nebo umělou hmotu.

Činčily jsou společenská zvířata, která v přírodě tvoří rodiny a rády se k sobě tulí. Je proto lepší chovat několik jedinců, buď stejného pohlaví, nebo různého, pokud chcete odchovávat mláďata.

Vzhledem ke své povaze jsou asi vhodnější k dospělým lidem vyžadujícím nenáročného společníka po večerech než k malým dětem.

Činčila potřebuje prostornou klec

Ráda totiž skáče, prolézá a šplhá. Dno by mělo být odnímatelné, snadno čistitelné a s podestýlkou. Činčily milují vyvýšená místa, vytvořte jim tedy nejlépe systém několika pater s můstky, pozorovatelnami a domečky.

Seno dejte do seníku, krmení do kameninových misek, vodu do napáječek s kovovým náustkem. Klec nesmí být na slunci, v horku nebo v průvanu. Nejlépe činčilám bude v bytě. Dobré je nechat je sem tam proběhnout mimo klec.

Činčila je výhradně býložravec

Vystačí si s málem, nadbytek krmení jim škodí. Základem stravy je seno (dostupné nonstop) a speciální potrava pro činčily (granule nebo směsi v množství asi jedné polévkové lžíce denně).

Potřebují také dostatek vitaminů a minerálů. Činčily ocení i větvičky jedlých stromů na kousání a jako pamlsky sušené nebo čerstvé kousky ovoce, ovesné vločky či sušený chléb.

Co se mláďat týče, činčily se rozmnožují poměrně snadno. V zajetí mohou zabřeznout po celý rok. Mláďat bývá od jednoho do pěti, nejčastěji dvě. Matka je kojí 40 až 60 dní. Odstavují se v šesti až osmi týdnech.

Co zkusit hada?

Hledáte nenáročné zvíře? Had je ideální a také je vhodný i pro alergika. Pokud chcete mít doma zvíře, ale nechcete péčí o něj ztrácet hodně času, zkuste hada. Jeho chov má řadu výhod.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu