Dřevěné uhlí si můžete jednoduše vyrobit i na zahradě. A za takřka nulové náklady

 Zahrada 
04. října 2018 08:49 / Pavel Suchý
  4
📷
10 fotografií v galerii
Domácí výroba uhlí není nijak složitá Shutterstock
Dřevěné uhlí se hodí ke grilování i zahrádkářům ke kompostování. Pokud máte čas a chuť, můžete si uhlí vyrobit i sami doma na zahradě. Způsobů, jak na to, existuje několik. Všechny ale mají jedno společné - výroba dřevěného uhlí vás bude stát minimum peněz.

V dobách dávno minulých se dřevěné uhlí vyrábělo v takzvaných milířích. V nich se zažehlo dřevo zakryté zeminou a po rozhoření se omezil přístup vzduchu na minimum. Uvnitř milíře probíha děj nazvaný nízkoteplotní pyrolýza, kdy při vysokých teplotách (až 500 °C) a bez přístupu vzduchu dřevo mnoho hodin doutnalo a karbonizovalo.

Dřevěné uhlí lze vytvořit i dnes, a to o něco jednodušším způsobem. Návodů, jak na to, je hned několik.

Uhlí ze sudu

Asi nejznámější způsob domácí výroby dřevěného uhlí je za pomocí plechového sudu. Tímto způsobem získáte kvalitní uhlí, ovšem celý proces trvá několik hodin (klidně i 10 či 15 hodin) a obvykle je spojen s hustým dýmem, takže se moc nedoporučuje praktikovat ho v městských zahradách či zahrádkářských koloniích. Pokud ale máte dům někde dál od sousedů, můžete se do této metody směle pustit.

Co budete potřebovat

  • dřevo
  • sud
  • cihly 

Sežeňte si starý kovový sud i s víkem. Na dně prorazte několik otvorů. Do sudu pak naskládejte dřevo. Pokud chcete kvalitnější uhlí na grilování, použijte ideálně dřevo z listnatých stromů. Jestli ale výsledné uhlí hodláte použít ke kompostování, stačí použít jakékoliv, i méně kvalitní.

Sud potom postavte do ohniště a podložte ho několika cihlami tak, aby byl stabilizovaný a zbyl pod ním malý prostor. Do něj napěchujte papír a zapalte. Otvory v sudu se oheň rychle rozšíří i do dřeva, které pak postupně prohořívá. Když začne dřevo uhelnatět, přikryjte sud víkem a to pořádně zatěžkejte třeba cihlami. Pokud víko nezatížíte, může následovat exploze a letící víko snadno někoho zraní.

Dřevoplyn začne unikat otvory ve spodní části sudu. Jakmile vše dohoří a z otvorů přestanou šlehat plameny, odstraňte cihly, na kterých sud stojí, tak, aby se sud propadl až na zem a dovnitř přestal proudit vzduch. Kolem sudu můžete ještě nasypat písek či jiný prodyšný materiál, aby mohly případné zbytky dřevoplynu unikat ven.

Jakmile plameny kolem sudu uhasnou a nádoba vychladne, můžete uhlí vysypat třeba do ohniště nebo do stavebních koleček. Je dobré uhlí ochladit vodou, aby se na vzduchu opět nerozhořelo. Když uhlí uschne, můžete ho začít používat. O tom, jak správně zapálit gril na dřevěné uhlí, jsme psali zde.

Jde to i bez dýmu

Pokud hledáte způsob, jak uhlí vyrobit bez mohutného oblaku dýmu, můžete vyzkoušet tento návod. Získáte sice méně uhlí než v prvním případě, ale na grilovačku to určitě postačí.

Co budete potřebovat

  • menší kovovou nádobu s víkem
  • dřevo
  • drát
  • kleště
  • hřebík
  • kladivo

Pořiďte si menší kovovou nádobu s víkem, například vymytou pětadvacetilitrovou plechovku od vodou ředitelné barvy či jiné nehořlavé látky. Na víku a horní části plechovky vytvořte pomocí kladiva a hřebíku otvory, kterými pak provlečete drát a pevně jím víko utěsníte. Ještě než ale nádobu uzavřete, naplňte ji dřevem. Do víka ještě přidělejte několik větracích otvorů (opět kladivem a hřebíkem).

Na ohništi rozdělejte oheň a nádobu postavte na rošt. Po několika hodinách můžete obsah vysypat do nehořlavé nádoby, ochladit vodou a uhlí nechat vysušit. Větší dřevnaté kusy dejte stranou - s tímto materiálem pak můžete postup zopakovat a získat další várku dřevěného uhlí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...