Je čas zazimovat muškáty. Způsobů je několik, poradíme vám, jak postupovat
Muškáty jsou vděčné a nenáročné květiny, s přípravou na přezimování je ale třeba začít už od poloviny září. Zazimování muškátů řeší snad každý, kdo má balkonové rostliny. Jak postupovat, na co si dát pozor?
Zazimování v místnostech
Muškáty budou mít ideální podmínky v nádobách, ve kterých rostly, a ve světlé a chladné místnosti s teplotou mezi čtyřmi až deseti stupni Celsia. Platí ale, že čím jsou prostory tmavší, tím nižší by měla být teplota v nich.
Vhodné pro zazimování muškátů jsou zimní zahrady, verandy, schodiště, chodby či garáže. Před přenesením do místnosti nechte kořenový bal mírně přeschnout. Je také třeba omezit zálivku. V zimě stačí, když muškáty zalijete jednou za měsíc.
Zazimování v nádobách
Před samotným zazimováním je potřeba rostliny upravit. V první řadě je potřeba odstranit suché a poškozené části rostlin i nově nasazené květy. Zkrátit byste měli i dlouhé výhonky, abyste ušetřili místo při uskladnění.
Také je na místě zkontrolovat, zda rostlina není napadená chorobami a škůdci. Pokud ano, v takovém případě se jí raději zbavte a v nové sezoně si pořiďte novou.
Zazimování v papíru
Pokud nemáte mnoho možností na uskladnění a květináče s muškáty se vám nikam nevlezou, můžete zvolit jiný způsob jejich uskladnění. Muškáty stačí vybrat z nádoby, očistit jim kořeny od půdy a celé rostliny zabalit do novinového papíru.
Takto zabalené muškáty pak uložte vodorovně do přepravky a umístěte na chladné tmavé místo. Pozor dávejte na to, aby zemina nebyla mokrá, aby se noviny vlivem vlhka nerozpadly a nešířila se kvůli tomu plíseň a hniloba. Zazimování se netýká jen muškátů, ale i dalších rostlin.