Je čas zazimovat muškáty. Způsobů je několik, poradíme vám, jak postupovat

Záleží hlavně na vašich prostorových možnostech
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
03. října 2018 09:27 / Depositphotos
  62   1
Když muškáty po létě přestanou kvést, nebo přijdou první mrazivé noci, je to signál k tomu, abyste je přemístili dovnitř a zazimovali je. Způsobů je několik, záleží hlavně na vašich prostorových možnostech.

Muškáty jsou vděčné a nenáročné květiny, s přípravou na přezimování je ale třeba začít už od poloviny září. Zazimování muškátů řeší snad každý, kdo má balkonové rostliny. Jak postupovat, na co si dát pozor?

Zazimování v místnostech

Muškáty budou mít ideální podmínky v nádobách, ve kterých rostly, a ve světlé a chladné místnosti s teplotou mezi čtyřmi až deseti stupni Celsia. Platí ale, že čím jsou prostory tmavší, tím nižší by měla být teplota v nich.

Vhodné pro zazimování muškátů jsou zimní zahrady, verandy, schodiště, chodby či garáže. Před přenesením do místnosti nechte kořenový bal mírně přeschnout. Je také třeba omezit zálivku. V zimě stačí, když muškáty zalijete jednou za měsíc.

Zazimování v nádobách

Před samotným zazimováním je potřeba rostliny upravit. V první řadě je potřeba odstranit suché a poškozené části rostlin i nově nasazené květy. Zkrátit byste měli i dlouhé výhonky, abyste ušetřili místo při uskladnění.

Také je na místě zkontrolovat, zda rostlina není napadená chorobami a škůdci. Pokud ano, v takovém případě se jí raději zbavte a v nové sezoně si pořiďte novou.

Zazimování v papíru

Pokud nemáte mnoho možností na uskladnění a květináče s muškáty se vám nikam nevlezou, můžete zvolit jiný způsob jejich uskladnění. Muškáty stačí vybrat z nádoby, očistit jim kořeny od půdy a celé rostliny zabalit do novinového papíru.

Takto zabalené muškáty pak uložte vodorovně do přepravky a umístěte na chladné tmavé místo. Pozor dávejte na to, aby zemina nebyla mokrá, aby se noviny vlivem vlhka nerozpadly a nešířila se kvůli tomu plíseň a hniloba. Zazimování se netýká jen muškátů, ale i dalších rostlin.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu