Při nákupu semen se nenechejte zlákat hezkou fotkou. Důležité jsou zcela jiné věci
Každá zahrada nabízí jiné podmínky a právě těm je nutné podřídit výběr semen. Při nákupu byste proto měli být velmi obezřetní a zvolit taková semínka, kterým se bude na vašem pozemku dařit. Na fotografii na obalu proto moc nehleďte. Uděláte lépe, když si podrobně přečtete instrukce k pěstování té které plodiny či květiny. A nenechejte se odradit tím, že je návod napsaný titěrným písmem.
Stojany s pestrobarevnými obaly semen jsou dnes k dostání nejen v zahradnictvích, ale i nejrůznějších hobby marketech či běžných supermarketech. Vybrat si ze záplavy nabídky nemusí být zrovna nejjednodušší.
Co, kam a kdy
Neexistuje žádná jednoduchá rada, jak vybrat správná semena. V prvé řadě se musíte rozhodnout, co vlastně chcete. Pak musíte mít jasno v tom, kde hodláte rostlinu pěstovat. Důležitý je nejen typ půdy, ale i orientace a umístění záhonu. V neposlední řadě je pak nutné si ujasnit, kdy chcete plodinu sklízet.
Státní odrůdová kniha
Co se týká zeleniny, její šíři odhaluje Státní odrůdová kniha. Národní odrůdový úřad v ní jednou ročně zveřejňuje seznam povolených odrůd. V loňském roce měly u nás ze zelenin nejširší nabídku papriky – 182 odrůd. S velkým odstupem za nimi se co do počtu odrůd držela rajčata (101 druhů), okurky (nakládačky i salátové) – 93, salát (hlávkový, listový, římský) - 76. Dále už je výběr poněkud užší. Mrkev (52), ředkvičky (45), cibule (36), česnek (28), fazole (24), hrách (21).
S výběrem vhodné odrůdy vám může do značné míry pomoci internet. Na webových stránkách šlechtitelů osiv najdete nejen popis vlastností jednotlivých odrůd, ale také přehledné tabulky s termíny výsevu, výsadby a sklizně jednotlivých odrůd.
Například budete-li vybírat mrkev, můžete volit odrůdy s různě dlouhou vegetační dobou. Velmi ranou odrůdu mrkve můžete sklízet už za 90 dní od výsevu, ranou za 112 – 125 dní, poloranou za 100 – 120 dní a pozdní za 160 – 180 dní. Z webu zjistíte také další užitečné informace, jako je skladovatelnost odrůdy (přímý konzum, skladování krátkodobé, dlouhodobé), zvýšená odolnost vůči konkrétním chorobám a škůdcům.
Proč vybírat semena v zimě
V zimě bývá vždy nejširší nabídka semen, takže se vyplatí se po nich poohlédnout v této době. Nezapomeňte ale, že většina semen má omezenou trvanlivost. Proto kupujte ta nejčerstvější a nehromaďte zbytečné zásoby. Naplánujte, co chcete v daném roce pěstovat, a pořiďte jen skutečně to, co zužitkujete.
Nejdříve napilno budou mít majitelé skleníků, zvlášť těch vytápěných. Ti by měli s výběrem semen a prvními výsevy začít nejdříve. Papriky na předpěstování se vysévají již koncem ledna a v únoru, rajčata stačí vysévat až v březnu. O tom, jak pěstovat obří rajčata, jsme psali zde.
Záleží i na výběru místa
Zatímco některým rostlinám opakované umístění na stejném místě nevadí (například salátu), většina vyžaduje důsledné střídání. Pokud zvolíte vhodný sled rostlin, maximálně využijete svůj pozemek. S prvními výsevy na venkovní záhony můžete začít od druhé poloviny března. Vhodná je mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách či kopr.