Staré noviny mají doma široké využití. Je škoda je hned vyhazovat nebo pálit

 Dům 
06. října 2019 13:40 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Noviny mají doma široké využití Depositphotos
Chodíte si do trafiky i několikrát do týdne pro noviny, které se vám pak po přečtení v bytě kupí? Každý přebytek novin řeší po svém, v některých domácnostech novinami podpalují v kamnech, jinde je vyhazují třeba do sběru. Lze je přitom využít daleko kreativněji a praktičtěji.

V dobách minulých se vyplatilo nosit papír do sběru, dnes už si za staré noviny ve sběrně moc nevyděláte. Využijte ale dobré vlastnosti novinového papíru k několika praktickým vychytávkám v domácnosti.

Absorbuje pach

O novinovém papíru je známo, že velmi dobře umí pohltit zápach. A to prakticky kdekoliv. Stačí tak staré noviny zmuchlat a vycpat s nimi zapáchající boty v předsíni. Stejnou službu vám ale noviny poskytnou i v případě nábytku, ze kterého se line nepříjemný odér, ale i třeba tašky nebo plastového nádobí. Dříve lidé dávali noviny také na dno odpadkového koše. Mělo to dvojí smysl - jednak zbytky nešpinily samotnou nádobu, ale zároveň novinový papír pohlcoval nepříjemné pachy v koši.

Vyleštěná okna i zrcadla

Chcete mít perfektně čistá okna beze šmouh? Naše babičky by vám poradily vyleštit je pomocí novin. Chce to ale použít klasické noviny. S lesklým papírem při leštění oken žádného skvělého výsledku nedosáhnete.

A pozor! Noviny vám pomohou i dokonale vyleštit zrcadla v bytě. Tento trik funguje i na stará a zašlá zrcadla. Staší namočit noviny do roztoku octa a teplé vody v poměru 1 : 1 a skleněné plochy vycídit.

Novinový design na stěně i nábytku

Pomocí starých novin můžete změnit i vzhled vašeho bytu. Zajímavě vypadá například zeď polepená starými novinami místo tapety. Nepřehánějte to ale s velikostí polepené plochy. Nejlépe se budou staré noviny vyjímat na menším prostoru. Novinovým papírem lze také polepit například staré a nezajímavé stínítko na lampu. Ubrouskovou metodou známou jak decoupage lze novinami ozdobit i starý nábytek či rám zrcadla, fantazii se meze nekladou. Návod na decoupage najdete v našem článku zde.

A pokud na tyto dekorace chcete použít opravdu staré noviny, které ale nemáte, nevadí. Starobylého vzhledu dosáhnete i speciálním patinováním. Stačí mít jen tři věci:

  • plech na pečení
  • noviny
  • instantní kávu

Stránku vložte na pečící plech a polijte uvařenou kávou. Chvilku počkejte, než se tekutina vsákne. Povrch ještě posypte instantní kávou a nechte ji trochu rozpít. Následně noviny přendejte na suchou plochu a papírovým ubrouskem odsajte zbytek kávy. Takto připravený podklad nechte pořádně uschnout.

Suché boty i bez vysoušeče

Obzvláště v deštivém počasí lidé ocení, když jim provlhlé boty co nejrychleji vyschnou. Někdo možná má k dispozici elektrický vysoušeč bot. Pokud se to ale netýká zrovna vás, nezoufejte, opět vám pomohou obyčejné noviny. Stačí jimi vycpat boty a papír pak podle potřeby měnit za suchý.

Výbornou savost novinového papíru oceníte i v kuchyni. Pokud vás v lednici trápí neustálé vlhko v přihrádce na zeleninu, vložte do ní noviny a máte po problému.

Nerezový povrch jako nový

Má už váš nerezový dřez v kuchyni ta nejlepší léta za sebou? Než jej nahradíte novým, zkuste jej vyčistit pomocí novinového papíru. Ten si totiž poradí i se zašlým nerezovým povrchem. Navlhčený nerezový povrch důkladně vyleštěte zmačkanými novinami. Výsledek vás možná hodně překvapí.

Zadusí plevel

Staré noviny ocení i majitelé zahrad, kteří věčně bojují na záhonech s dotěrným plevelem. Než začnete do záhonu sázet, naskládejte na záhon navlhčené a složené noviny v několika vrstvách. Na noviny dejte silnou vrstvu mulčovací kůry nebo drceného listí. Než se noviny rozpadnou, po plevelu nebude ani památky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu