Co je mulčování a jak vylepší vaši zahradu

 Zahrada 
18. června 2020 09:40 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mulčování vás zbaví plevele Depositphotos
Většina zahrádkářů a majitelů pozemků dělá zcela pravý opak toho, jak se chová příroda. Odváží ze zahrady listí, větve, posekanou trávu a dokonce i zeminu a zahradu obtěžkává tunami dlažby a pravidelně seká trávník. Přitom v přírodě vše odumírá na tom místě, kam to upadne a tím se do půdy vrací veškeré živiny.

V lepším případě si lidé zřídí kompost. Příroda mulčuje zcela přirozeně a všude. Mulčováním zcela obrátíte své myšlení a konání. Místo odvážení organického materiálu z pozemku jej naopak přivážíte. 

Mulčování je nejdůležitější

Mulčování je důležité na začátku zakládání zahrady, kdy je holá a málo úrodná půda vysychá a potřebuje organický materiál. Mulčováním bráníte šíření rostlin, které V zahradě nechcete. Mulčováním se chováte stejně jako sama příroda, prostě pokryjete povrch půdy odumřelým organickým materiálem, ze kterého se vytvoří úrodný humus. Kromě běžné a prodávané mulčovací kůry se používá sláma, listí stromů, posekaná tráva a různý jiný rostlinný odpad.

Jak mulč pomáhá

Mulč se rozkládá na humus a pomáhá vytvářet novou a úrodnou zeminu, přitom brání růstu většině plevelu, tvoří výborné mikroklima pro půdu a kořínky rostlin, udržuje vláhu a chrání půdu před vysycháním. Jde o zcela přirozený způsob recyklace rostlinných zbytků, který vám usnadní údržbu ploch na pozemku mezi jednotlivými rostlinami. 

Nevýhody mulčování

Především při potřebě mulčovat dostatečnou vrstvou mulče velké plochy, bývá problém s pořízením materiálu. V začátcích se mulč stává výborným útočištěm pro slimáky, ale časem se to srovná. Na kompostech vidíte více slimáků než v jeho okolí. Nesmíte zapomenout, že mulčování je dočasným řešením a časem nebudete mulč potřebovat. Pomáhá nově zakořeňujícím rostlinám. To trvá nejvýše 3 roky, můžete samozřejmě dobu mulčování prodloužit. Často začínáte se zahradou na neúrodné zemině, kterou po sobě zanechal bagr a navozit si na pozemek úrodnou půdu je někdy nemožné. 

Jak správně mulčovat

První vrstva mulče musí být na pozemku dostatečná. Slabá vrstva podpoří růst plevelů, nikoliv potlačí a v půdě vláhu neudrží, ta se odpaří. Rozprostřít v tenké vrstvě drcenou kůru nestačí. Pod drcenou kůru můžete rozložit posekanou trávu, staré seno a jiné rostlinné zbytky. Ať už použijete papírový mulč či nikoliv, jako první vrstva je ideální štěpka z listnatých dřevin. Pokud se vám podaří vytvořit bohatou směs, nastal ideální stav.

Půda z kompostu je o to lepší, čím je kompost pestřejšího původu. A teprve navrch dejte dostatečně silnou vrstvou kůry. Pokud použijete mulčovací textilii, sáhněte po materiálu, který se zaručeně rozpadne do dvou až tří let. Mulč pokládejte v různých vrstvách nebo vytvořte jednu směs. Je lepší položit na povrch mulčovací kůru.

Před samostatným mulčováním je potřeba dodržet několik základních pravidel. Mulčujte po důkladném dešti nebo pozemek důkladně zavlažte a nechejte nasáknout vodou. Jelikož nebudete plochy 3 roky rýt, semena plevelu se nedostanu na povrch a nevyklíčí. Mulč vrstvíte tak, že vše zelené a hnůj i kompost by měly být ve spodní vrstvě. Jde o rozprostření zásob dusíku ve vrstvě. Piliny, dřevěná drť a kůra při tlení dusík spotřebovávají, protože na rozdíl od hnoje obsahují především uhlík. Pokud chcete mulčovat plochy s dřevinami, je třeba nejprve vysadit dřeviny a poté mulčovat. Trvalky sázejte až několik týdnů po mulčování. Dále čtěte: Hledáte ekologický způsob mulčování půdy? Zkuste rohože z odpadového papíru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Tahle kosmická loď poletí zkoumat Jupiterův měsíc Europa. Na palubě ponese řadu nových technologií