Pěstujte si mangold, je lahodný a velmi zdravý

 Zahrada 
26. srpna 2020 08:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mangold obsahuje mnoho vitaminů a prospěšných látek Depositphotos
Když se řekne mangold, někdo si možná ani nevybaví lahodnou zeleninu plnou vitaminů. Můžete ji ale snadno pěstovat na zahradě a pak jí v kuchyni nahradit špenát nebo chřest.

Mangold u nás nepatří mezi běžnou zeleninu. Je přitom zdraví prospěšný, protože obsahuje vitaminy A, B, C, E a K, ale také minerální látky jako hořčík, železo, zinek a další prvky. Obsahuje i vlákninu, kyselinu listovou nebo lutein.

Zlepšuje trávení

Jeho konzumace je dobrá jako prevence proti nádorovým onemocněním, ale také posiluje nervový sytém, čistí krev a působí proti kornatění tepen. Vhodný je i při anémii. Mangold zlepšuje trávení i vylučování škodlivých látek z těla, pomáhá při detoxikaci. Je vhodný i při dietách. Mangold se hodí do salátů, polévek, ale také do koláčů. Lidé jím nahrazují špenát nebo chřest.

Mangold není těžké pěstovat. Není náročný na půdu. Je však vhodné před výsevem záhon pokrýt pár centimetry kompostu. Rostlinu můžete zasít vedle všech druhů zelenin. Nejvíce se jí bude dařit vedle ředkviček, salátů, cibule, mrkve nebo česneku. Nedávejte ale mangold do záhonu po červené řepě a dalších kořenových zeleninách.

Mangold vysejte podle toho, kdy chcete sklízet. Vysetí v dubnu a květnu znamená sklizeň v létě, pro podzimní a jarní sklizeň vysévejte ve druhé polovině léta. Na zimu je vhodné mangold překrýt bílou netkanou textilií.

Na zkypřený a uhrabaný záhon vysévejte semena do hloubky asi tří centimetrů a v řádcích vzdálených asi čtvrt metru od sebe - pokud máte mangold listový, půl metru v případě mangoldu řapíkového.

Dostatečná zálivka

Při růstu potřebuje mangold pravidelnou a dostatečnou zálivku, dávejte ale pozor na to, ať není vody až příliš. Prospívá mu mulčování a nezapomínejte na odstraňování plevelů. Je potřeba také kypřit půdu. Zdravé rostliny mají silné řapíky a velké lesklé listy.

Od výsevu za několik týdnů mangold skliďte. Odřezejte ho asi pět centimetrů od země. Když se objeví stonky s poupaty, například při jarním výsevu je to přibližně v srpnu, musíte počínající květenství odstranit, protože pak mangold nevytváří nové listy.

Možný úhyn

Mangold může uhynout v případě nadměrného zalévání nebo trvale mokré půdy. Zejména u mladých rostlin začnou hnít kořeny. V takovém případě už není možné mangold zachránit a je nutné ho ze záhonu odstranit.

Rostlinu mohou napadnout i mšice a zakroutí se listy. Když mšice neodstraníte, rostlina přestane růst. Na mšice působí postřik mýdlovou vodou. Pokud mangold předčasně kvete, může za to nejčastěji nedostatečná zálivka v horkých letních dnech. Hrozí to také v případě časného jarního výsevu do studené půdy. O pěstování chrpy polní jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu