Několik rad, jak udržet trávník v dobré kondici

 Zahrada 
24. srpna 2020 09:30 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pažit potřebuje pravidelnou péči Depositphotos
Ačkoli je současné léto z hlediska vysokých teplot přívětivější než v uplynulých letech, musejí se zahrádkáři otáčet, aby jejich úroda stála za to. A i trávník potřebuje v těchto dnech pořádnou péči, protože stačí pár dnů bez závlahy a zelený koberec se promění v měsíční krajinu.

Máme pro vás několik rad, jak svůj pažit udržet v dobré kondici i v období, kdy sluneční paprsky pálí jako o život.

Voda násobí žár

Letošní léto není na dešťové srážky tolik chudé jako ty předešlé, přesto jsou dny, kdy si nejen trávník žádá pořádnou zálivku. Důležité je ji provádět pravidelně ráno a večer, nebo minimálně alespoň večer. Určitě trávník nikdy nekropte během dne, jelikož voda znásobuje sílu slunečního záření.

Pokud byste trávník zalévali v plném slunci, určitě stébla trávy spálíte a navíc se většina vody ihned vypaří. Také je dobré využívat pro kropení trávníku vodu z přírodních zdrojů, ideálně například dešťovku zachycenou do barelů či podzemí zásobní nádrže.

Usnadněte si práci

Způsob zalévání trávníku pak záleží čistě na vás, takže je jedno, zda zavlažujete pomocí konve, hadice či automatického zavlažovacího systému. Jisté však je, že máte-li větší pozemek s velkou travnatou plochou, právě zavlažovací systém ušetří váš čas i spoustu fyzických sil. Pokud navíc využijete různé časové spínače a regulátory průtoku, můžete touto formou ušetřit ještě více.

Pozor na trávníkovou plsť

Dalším krokem k ochraně trávníku je začít jej správně mulčovat. Pomocí speciálního nože rotační sekačky je třeba trávu rozdrtit na velmi jemnou hmotu, která se neshrabuje a vytvoří ochrannou vrstvu trávníku. Ta v sobě bude stále obsahovat vodu ze stébel, a tím zabrání vysušování půdy.

Navíc tím, jak se posečená tráva rozkládá, dodává do půdy živiny v podobě humusu. Na druhou stranu je třeba myslet na to, že vrstva mulče nesmí trávník pokrývat po celou sezonu, protože by mohlo začít docházet ke vzniku trávníkové plsti, což je kontraproduktivní, jelikož tato vrstva zabraňuje přístupu vzduchu, vláhy a živin k travním kořenům.

Trend posledních let

Hitem poslední doby se stávají zahrady, které nemají perfektně střižený pažit, ale nechávají se zarůst, což snižuje vysychání půdy a tedy i četnost kropení. Další výhodou je, že do své zahrady přilákáte mnoho užitečného hmyzu. O takzvaných motýlích loukách píšeme zde. Taková zahrada se seče méně často a nadvakrát. To proto, aby motýlům vždy zůstalo dost květin na potravu a ostatnímu hmyzu prostor k úkrytu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte