Malé mušky, kterých je všude plno. Vyhněte se nejčastějším chybám, kvůli kterým vás doma obtěžují octomilky

Masařky mají zdatnou konkurenci
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
16. října 2020 09:10 / Depositphotos
  1   0
Octomilky se spolu s masařkami bezesporu řadí k nejvíce otravnému hmyzu, který do vaší domácnosti čas od času zavítá. Ačkoli tyto malé mušky nejsou nijak nebezpečné a určitě se vám nepustí do žádných uskladněných potravin typu mouka nebo cukr, rozhodně není dobré, si je doma hýčkat.

Už jen proto, že během chvíle jsou doslova všude a není úplně jednoduché se jich okamžitě zbavit. Proto je lepší jejich návštěvě předcházet.

Šťavnaté plody jako zdroj energie

Největším lákadlem pro tento drobný hmyz je ovoce a zelenina, kterou máte volně položenou na kuchyňské lince nebo na stole. Proto tento způsob uchovávání potravin eliminujte. V případě, že s hejnem malých mušek právě bojujete, ihned je schovejte nebo alespoň zakryjte. Zejména šťavnaté plody jsou totiž pro octomilky solidní zásobárnou energie, díky níž přežívají a množí se.

Nepřehánějte to se zálivkou

Skoro jako magnet působí na malé mušky také květináče. A zvláště, pokud dopřáváte rostlinám bohatou zálivku, kdy hrozí, že dochází v mírnému zahnívání kořínků. Takové prostředí je totiž pro octomilky doslova rájem. Již naše babičky radily, že v takovém případě pomáhá zatlačení stroužku česneku nebo pár kousků hřebíčku do zeminy.

Téměř zaručeně se pak u vás octomilky objeví ve chvíli, kdy budete mít ve váze řezané květiny a vodu uvnitř pár dní nevyměníte. Hnijící voda je pro ně doslova požitkem.

Odpadkový koš s víkem

Pokud k vám malé mušky létají příliš často, určitě se zaměřte také na to, zda nemíváte v koši odpadky dlouhou dobu. I na ty se totiž octomilky velmi rády lepí jako vosa na med. A také jim toto prostředí zakládá na úspěšný rozmnožovací proces. Pokud nemáte odpadkový koš s víkem, zvažte, zda si nepořídit právě takový.

Nedopitá sklenice, zbytek jídla na talíři

Pokud se do budoucna chcete bez návštěvy tohoto otravného hmyzu obejít, myslete zejména v kuchyni na to, že na lince nesmí zůstávat nejen ovoce snadno podléhající zkáze, ale ani rozkousaný koláč, nedopitá sklenice s džusem nebo třeba nalitý kefír či sklenka vína. A pokud něco z toho nakonec skončí v odpadkovém koši, je třeba zmobilizovat všechny síly a jít s odpadky do popelnice co nejdříve. Čtěte také: Kvalitní kompost si můžete vytvořit i pokud žijete v bytě. Bez nežádoucího zápachu a dotěrného hmyzu.

Stačí jeden kousek

Pokud si všimnete, že se u vás objevily octomilky, a vy k tomu nevidíte žádný důvod, zkuste se také podívat tam, kde skladujete například jablka či brambory. Stačí jeden nahnilý kousek a jednak je to výzva pro octomilky, jednak by se mohly začít kazit i ostatní zatím zdravé kousky.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu