Česnek je nutné před výsadbou namořit. Jde to i bez chemie

 Zahrada 
12. října 2020 10:47 / Marie Popelková
  3
📷
4 fotografie v galerii
Před výsadbou je třeba česnek ošetřit Pixabay
Domácí česnek má grády a ten kupovaný mu nesahá ani po kotníky. Pokud máte alespoň kousek zahrádky, vyplatí se jej zasadit. Před samotnou výsadbou zahrádkáři radí takzvané moření. Pokud ctíte přírodu, můžete svůj česnek ochránit i bez chemie.

Pokud se rozhodnete česnek vysadit, držte se pravidla, že čím později to uděláte, tím lépe. Každopádně by měl jít do země těsně před zmrznutím půdy. Teplota by měla být trvale pod 9 °C. Do země dávejte jednotlivé stroužky ve slupce a vybírejte takové, které jsou zdravé, nepoškozené a hlavně bez plísně. Dobře taky zvažte, kam česnek zasadíte. Bude se mu dařit na suchém, vzdušném a prosluněném místě, celodenní přímé slunce mu však nesvědčí.

Co se týká nároků na zeminu, ta by měla být ideálně středně těžká, hlinitá. Živiny dodáte česneku humusem nebo vápnem, ovšem pozor na kravský hnůj, ten by mohl česneku ublížit. Pozor si dejte také na to, co na záhonu, na který se chystáte česnek vysadit, předtím rostlo. Pokud jste tam měli česnek, cibuli pór nebo hrách, raději zvolte jiné místo. Jinak riskujete, že se snadněji přenesou různé choroby a škůdci z půdy na plodiny.

Moření česneku

Před výsadbou je důležité česnek namořit, ochráníte jej tak před houbovými chorobami. Na trhu existují speciální přípravky, česnek lze namořit i v hypermanganovém roztoku. Pokud se ale chemie obáváte a raději byste se jí vystříhali, není problém. Buď to risknete a česnek zasadíte bez moření, nebo zvolíte některou z přírodních metod.

Teplá voda

Asi nejšetrnější a nejjednodušší řešení představuje teplá voda. Musí mít maximálně 50 °C a stroužky do této lázně ponořte na přibližně 25 minut. Jen je dobré si teplotu vody opravdu dobře změřit teploměrem, protože pokud by byla voda teplejší, mohla by zničit zárodek rostliny či pupen. Padesátistupňová voda spolehlivě zlikviduje háďátka, ale funguje i proti virům, bakteriím a plísním.

Přeslička

Pokud chcete opravdu silnou protiplísňovou lázeň, vyměňte vodu za odvar z přesličky. Přibližně 100 g sušené přesličky zalijte litrem studené vody a nechte louhovat do druhého dne. Potom nálev přiveďte k varu a půl hodiny nechejte mírně probublávat. Teploměrem (třeba tím na zavařování) si pak po vypnutí pohlídejte správnou teplotu. Jakmile bude mít nálev 50 °C, namočte do něj stroužky česneku a nechejte působit 25 minut. Sušenou přesličku můžete nahradit 10 kapkami přesličkového extraktu na litr vody.

Aksamitník rozkladitý

Další přírodní pomoc, jak ochránit česnek před chorobami a škůdci, pak nabízí aksamitník rozkladitý. Na ten je ale nutné myslet dopředu. Když totiž na záhon na jaře vysadíte tuto nenáročnou rostlinku, její kořenové výměšky se postarají o pročištění půdy. Aksamitník ale dokáže ochránit i jiné rostliny. Zahrádkáři například afrikány vysazují pod růže, aksamitník totiž dokáže vypudit pilatku listovou, která způsobuje svinování lístků. Afrikán zasazený mezi papriky, okurky nebo rajčata pro změnu plodiny ochrání před molicemi. O tom, jaký je rozdíl mezi podzimní a jarní výsadbou česneku, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej