Alergik a domácí mazlíček aneb mýty a pravda o alergenech

 Mazlíčci 
02. června 2021 15:26 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Srst nebývá tím hlavním problémem Depositphotos
Člověk je tvor společenský a rád má kolem sebe živo. Dokonce i introverti, kteří se straní společnosti, si často pořizují kočku, psa či jiné domácí zvíře. Pokud má člověk alergii, často je to právě na zvířata. I když toto tvrzení není zcela přesné.

Jak je to s alergiemi na domácí mazlíčky, se dozvíte na následujících řádcích.

Princip vzniku alergií

Běžnou představou je, že alergik nemůže chovat žádné domácí zvíře, zejména pak chlupaté nebo s peřím. Často se lze dočíst, že mazlíčka si může pořídit, ale pouze hladkosrstého. Ani toto tvrzení není pravdivé. Alergickou reakci totiž nezpůsobuje samotná srst nebo peří, ale alergeny, které na nich ulpívají. Potíže mohou vyvolat i vdechnuté mikroskopické kousky zvířecí kůže, která se běžně obnovuje podobně jako u člověka. Problém mohou způsobit i zvířecí výkaly, moč nebo sliny, a to nejen tehdy, když vás mazlíček olízne. Mohou se totiž dostat na srst, když se zvíře olizuje, anebo při jejich rozptýlení do vzduchu.

Kočky jako častý zdroj alergie

Nepotěšíme příznivce koček z řad alergiků, protože nejvíce reakcí je zaznamenáno právě při chovu koček, a to jak dlouhosrstých, tak krátkosrstých. Dokonce se citliví jedinci nemusí zvířete ani dotknout. Jejich alergeny se totiž snadno přenášejí například na oblečení. Zvláště náchylné jsou malé děti, u nichž může tento oblíbený domácí mazlíček vyvolat atopický ekzém, a časem mohou mít oslabenou imunitu.

Spásou není naháč ani skinny varianta

Jelikož se alergeny mohou šířit, jak jsme již zmínili, také slinami a kůží, nepomůže chovat krátkosrsté nebo zcela holé druhy zvířat. Naopak dlouhosrsté kočky, stejně jako psi, mohou způsobit ještě jiné druhy alergií, protože se v jejich kožichu drží a následně do vzduchu rozptylují roztoči a prach. Pokud ale budou majitelé těchto zvířat dodržovat protialergická pravidla, právě tito mazlíčci by mohli být skvělými kamarády i pro alergiky.

Jak eliminovat alergeny

Alergické reakce na zvířata jsou velmi individuální. Ale i v případě, že nejste zatíženi žádnou alergií, vždy je na místě dodržovat několik pravidel chovu, kterými se dá velmi výrazně eliminovat podíl alergenů ve vzduchu. Není totiž výjimkou, že si i zdravý člověk při nevhodné či zanedbané péči vypěstuje alergii. Každý chovatel, a alergik obzvláště, by měl dodržovat následující pravidla:

  • Dopřávejte svému mazlíčkovi pravidelnou koupel či sprchu.
  • Používejte na srst či peří speciální šampony a roztoky neutralizující alergeny.
  • Dbejte na čistotu pelíšků a klecí, často měňte podestýlku, myjte hračky.
  • Neopomíjejte svou hygienu a před každým jídlem si myjte ruce.
  • Častěji perte ložní prádlo a oblečení, pravidelně vysávejte koberce a myjte podlahy.
  • Pokud možno, nepouštějte zvířata do ložnice a dětského pokoje.

Zvířata nezpůsobující alergii

Alergie nezpůsobují například plazi, proto byste se mohli kamarádit například s chameleonem nebo hady, bez problémů se chovají také želvy nebo rybičky. I když i u těch lze zaznamenat alergickou reakci, ale pouze v případě, že jejich krmivem budou sušení roztoči. Čtěte také: Pes je skutečný přítel člověka, sdílí s ním dokonce i jeho stres

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu