Montáž kočičích dvířek

 Mazlíčci 
14. května 2015 23:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud chcete své kočce dopřát luxus venkovního výběhu, je na místě zvážit pořízení kočičích dvířek.  Wikimedia Commons/MJN123
Snad všichni majitelé koček před pořízením tohoto přítulného chlupatého mazlíčka někdy řešili otázku, zda mít kočku venkovní nebo „gaučovou“, která přístup ven nemá. Pokud ale chcete své kočce dopřát luxus venkovního výběhu, je na místě zvážit pořízení kočičích dvířek. Mohou vám totiž po počáteční drobné finanční a pracovní investici do jejich pořízení ušetřit spoustu času a hlavně nervů a vaší kočce zajistit zdravý pohyb.

Jde o jednoduchého pomocníka, kterého ocení v první řadě vaše kočka a samozřejmě také vy, protože tak nebudete například muset vstávat v pět ráno, abyste kočku pustili z venkovního lovu domů.

Nejprve kočku změřte

Kočky jsou různě velké. Aby mohly procházet dveřmi, musí být dvířka ve správné výšce. To je v průměru 15 cm nad zemí. V této výšce má většina koček hrudník či bříško. V naměřené výšce udělejte na dveřích dvě značky, aby byla dvířka vodorovná s podlahou.

Vhodné místo k montáži

Dvířka pro kočky se většinou montují doprostřed dveří. Nejprve tedy vyznačte střed dveří.

Vyznačení pozice ve dveřích

Dvířka pro kočky se většinou prodávají s papírovou šablonou, která slouží k vyznačení výřezu ve dveřích. Přiložte tuto šablonu ke dveřím a přeměřte, zda ji držíte uprostřed (chcete-li dvířka namontovat uprostřed dveří). Přilepte šablonu lepicí páskou.

Volba správného vrtáku

Potřebujete o něco větší průměr vrtáku než je šířka pilového plátku, abyste mohli plátkem ve vyvrtaném otvoru otáčet. Při řezání používejte ochranné brýle a dejte pozor, aby se pila nepřiblížila k volnému oděvu či vlasům.

Vyvrtání otvorů

Ve všech rozích šablony vyvrtejte otvor. Tyto otvory jsou zároveň rohy výřezu pro dvířka. Přímo na dveře nakreslete linii výřezu.

Vyříznutí otvoru

Než začnete řezat, zavřete dveře. Zaujměte stabilní pracovní pozici a do jednoho z vyvrtaných otvorů zasuňte pilový plátek. Patku kmitací pily přitiskněte ke dveřím a během řezání ji nezdvihejte. S řezáním nepospíchejte. Řežte pečlivě podle vyznačených čar, pokud možno rovně.

Použití vyříznuté desky

Po vyříznutí otvoru po celém obvodu vyjměte vyříznutou desku. Pokud jste nekoupili hotovou sadu a chcete si dvířka pro kočku vyrobit sami, tuto desku ještě použijete.

Dokončení

Hrany výřezu začistěte brusným papírem a odstraňte piliny vysavačem. K vyříznutému otvoru přiložte vnitřní část dvířek a vyzkoušejte, zda se mohou volně pohybovat.

Vyznačení montážních otvorů

Dvířka držte přiložená k otvoru a ve všech čtyřech rozích vyznačte montážní otvory.

Vyvrtání montážních otvorů

V místě čtyř vyznačených montážních otvorů provrtejte dveře naskrz. Při vrtání dávejte pozor, abyste vrták drželi vodorovně.

Nasaďte vnější část dvířek

Vnitřní část dvířek držte přesně nad čtyřmi montážními otvory a zasuňte do nich čtyři dlouhé šrouby. Otevřete dveře a na vyčnívající šrouby nasaďte vnější část dvířek. Na trhu existují různé typy dvířek pro kočky a montážní postupy se mohou lišit.

Upevnění dvířek

Do jedné ruky uchopte matici, do druhé šroubovák, našroubujte matici a utáhněte ji prsty. Totéž opakujte s dalšími třemi maticemi. Jakmile máte všechny matice našroubované a zlehka utažené, zkontrolujte, zda je spodní hrana dvířek dokonale rovnoběžná s hranou dveří. Nyní matice dotáhněte napevno.

Výroba vlastních dvířek

Desku vyříznutou ze dveří můžete začistit brusným papírem, hranu nabarvit nebo nalakovat a použít jako dvířka. Horní stranu desky upevněte oboustranným pantem, aby se dvířka dala otevírat na obě strany. Chcete-li je zatížit, můžete na spodní stranu nalepit nebo našroubovat dřevěnou lištu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?