Největším nepřítelem dozrávajících jablek je obaleč. Tip, jak ho nejlépe zlikvidovat, a to nechemickou cestou
Určitě jste to zažili už několikrát. Chcete se zakousnout do jablka a narazíte na červa. To pokazí chuť každému. V drtivé většině je viníkem obaleč jablečný, jeden z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Je to takový malý nenápadný motýlek, který se do sadu vydává každý rok dvakrát. K nakladení vajíček dochází na přelomu května a června a znovu na začátku srpna. Jedna samice klade zhruba 80–120 vajíček. Poradíme vám, kdy a jak s ním nejlépe začít bojovat, a to nechemickou cestou.
Přirození nepřátelé
Obaleč jablečný nebo-li Cydia pomonella nenapadá pouze jabloně, ale také meruňky, ořešáky, hrušky, slivoně a broskvoně. Jedna jediná housenka dokáže zlikvidovat i tři plody. Proto je potřeba jablka včas začít chránit. Pomoci vám mohou i jejich přirození predátoři. K nim patří škvoři, dravé ploštice, parazitární vosy a lumci. Ti všichni se na různých vývojových stádiích obalečů živí. Proto byste si tento hmyz měli na své zahradě hýčkat a postavit jim hmyzí hotely. A skvělou práci odvedou také sýkorky, které zlikvidují až 99 % procent housenčí populace během jejich přezimování.
Chytit na lep
Poměrně osvědčenou klasikou je lepová past, na níž se kormě obaleče chytne i celá řada dalších škůdců. Past se dává kolem kmene stromu. Používají se také v kombinaci se světelnými a feromonovými nástrahami či žlutými lepovými deskami, které se umísťují do koruny stromů. Na ně se přilepí dospělí motýli obalečů.
Nasaďte proti nim viry
I když jsou postřiky účinné, ne každý touží po jablku plném chemikálií. Proto existují ještě jiné, alternativní cesty, jak se obaleče zbavit. Proti obaleči se používá speciální virus. Jde o nositele nemoci zvané granulóza obaleče, kteří likvidují obaleče, aniž by tím škodili jinému druhu hmyzu. Virus je však nejúčinnější v době líhnutí mladých housenek. K dalším biologickým postřikům patří Bacillus thuringiensis kurstaki (BTK). Jde o bakterii, která produkuje protein působící specificky proti housenkám. Bakterie naruší jejich trávicí ústrojí a ochromí ho. Housenky po jeho pozření přestávají přijímat potravu a do dvou týdnů hynou. Opět jde zcela o neškodný přípravek, díky němuž si jablka můžete bez problémů vychutnat. O tom, proč byste měli jíst jablka pravidelně, jsme psali zde.
Zdroj: extension.colostate.edu, pesticide.org.