Kroton je snadno rostoucí pokojovka. Pokud dostane správnou péči, odmění vás nádherně malovanými listy

 Zahrada 
04. září 2021 13:57 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kroton je krásná pokojová rostlina Depositphotos
Kroton je pokojovka, která oživí váš interiér, má listy krásně malované a každý je originální. Je to skvostná podívaná, pohlazení pro každého a pro pěstitele obzvlášť.

Aby byly listy krotonu vybarvené a staly se zpestřením vašeho interiéru, je potřeba se o květinu správně starat. Pohled na jedinečně zbarvené listy za to stojí.

Pitný režim krotonu

Pokojovka potřebuje přiměřenou zálivku, tedy ani moc, ani málo vody. Proto je vždy lépe počkat se zaléváním, až substrát vyschne. Rostlina nemůže být trvale vystavena suchu nebo dlouhodobějšímu přemokření. Od jara do podzimu jí dopřejte jednou za dva týdny zálivku s rozmíchaným hnojivem, která bude obsahovat draslík. V zimních měsících, kdy se omezí zálivka, je kroton méně aktivní. Přes zimu stačí přihnojovat jedenkrát za měsíc. Je vhodné rostlinu často rosit, protože má ráda vyšší vzdušnou vlhkost.

Miluje slunce

Kroton musí mít dostatek světla, ale snáší i plný sluneční svit, na který však musíte rostlinu pomalu připravovat. Ideální je umístit kroton na východní nebo západní okno. Dostatek světla má vliv na dokonalé zbarvení listů. Pokud dáte kroton někam, kde nebude mít dostatek světla a slunce, bude vám sice růst, ale listy budou mít jen zelenou barvu. Jedná se o teplomilnou rostlinu, která potřebuje pokojovou teplotu po celý rok, i v zimě musí být umístěná v prostoru s teplotou kolem 18 stupňů Celsia. 

Opadávání listů

Rostlině nesvědčí teploty pod 16 stupňů Celsia, výkyvy teplot, průvan a suchý vzduch. Výsledkem je padání listů. Mírné opadávání listů u starší rostliny je přirozeným jevem. Je vhodné pravidelně kontrolovat listy, zda rostlinu nenapadly svilušky, které tvoří na spodní straně drobné pavučinky - mohou být důvodem padání listů.

Jak přesazovat kroton

Kroton není nutné přesazovat každý rok, ale po třech letech bude rostlina potřebovat nový a větší květináč. Je nutné zvolit propustný květináč. Rostlinu můžete množit vrcholovými řízky na začátku jara. Pro zakořenění je důležitá teplota až 30 stupňů Celsia a dostatečná vlhkost. Při odebírání řízků musíte pracovat v ochranných rukavicích, protože vytékající tekutina je jedovatá. Vytékání se zastaví, když ponoříte řeznou plochu do teplé vody. Dále čtěte: Jak zasadit fíkus a správně se o něj starat.

Zdroj: sazenicka.cz, almanac.com.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve