Ani kapka vody na zmar aneb jak připravit zahradu na období sucha

 Zahrada 
06. dubna 2020 08:30 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vodu lze svést přímo z okapu do studny Internet
Nedostatek vody v krajině začíná být v posledních letech velkým strašákem pro majitele zahrádek. Řešením může být dostatek nádrží na zásoby vody. Je spousta důvodů, proč vyvářet zásoby užitkové nebo pitné vody.

Někdy není k dispozici vodovod a přečerpání vody ze studny do nádrže umožní jednoduchý rozvod vody samospádem. Při funkčním systému zachycování dešťovky významně ušetříte na nákladech za užitkovou vodu. I nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou ekologické a prospěšné pro zahradu.

Nadzemní nádrže a nádoby

Ty lze kromě velikosti vybírat zejména podle vhodnosti pro uchovávání pitné vody a podle toho, zda je nádrž nebo nádoba odolná vůči mrazu. Řada zahrádkářů a chalupářů využívá skvělé možnosti IBC kontejnerů. To jsou plastové nádrže pro skladování a přepravu kapalných látek v chemickém, kosmetickém, potravinářském průmyslu. Odolné nádrže, opatřené výpustí a chráněné ocelovou konstrukcí, koupíte buď zcela nové nebo repasované.

Cena kontejneru

Repasované kontejnery lze sehnat už od 1 000 Kč, ale ty jsou vhodné jako nádrže pouze na užitkovou vodu. Rizikům lze předejít pořízením nového kontejneru. Repasovaný kontejner vyjde na polovinu ceny nového. Při koupi se zajímejte o řešení výpusti. Zpravidla je potřeba dokoupit jednoduchou redukci, která umožňuje nasazení kohoutu či hadice. K dostání jsou i izolované nádrže na vodu, použitelné v interiérech, které mohou v zimě promrznout. Řešením je obestavění nádrže konstrukcí s tepelnou izolací z minerální vlny.

Sudy a kanystry

Jako zásobníky na dešťovou vodu jsou praktické zahradní sudy v objemu 500 – 1 000 l. Menší sudy můžete umístit na podstavec, který si můžete koupit nebo postavit. Sudy bývají vybaveny přípravou na kohout nebo přímo kohoutem, pak můžete snadno napustit konev nebo využít sud jako umývárnu na zahradě.

Na vodu se často používají menší sudy s víkem jištěným bezpečnostní sponou. Mohou mít objem 30 – 200 l a k jejím výhodám patří velká odolnost. Pro pohotovostní zásobu pitné i užitkové vody v interiéru lze využít plastové nádrže na víno, které mají potravinářský atest. Prodávají se od objemu 60 l a cena je kolem tisíce korun. K jejich výhodám patří snadné přenášení díky uchu, které je upevněné ze strany nádoby. Dále čtěte: Pečujte o zahradu a při tom odpočívejte! Pomůže automatické zavlažování.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu