Vařené kosti psům nedávejte. Mohou je i zabít

Kosti bývaly pro psy přirozenou stravou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
28. srpna 2021 07:15 / Pixabay
  7   0
Kosti patří psům. Tuto větu má celá řada lidí zafixovanou prakticky již od dětství. Ale jsou skutečně kosti vhodnou psí potravou?

Drtivá většina psů je dnes krmena granulemi či konzervami. Na takovou tu "přirozenou" stravu už se prakticky zapomnělo. A k ní patří i kosti. Ale záleží na tom, jaké.

Raději syrové

Pamatujte si, že jakkoliv tepelně upravené kosti se vždy stávají křehčími. Snadno se tak mohou štěpit na ostré úlomky a způsobit psům nemalé problémy, například poranit krk či trávicí ústrojí. A na problém máte zaděláno. Proto, pokud chcete dávat svým psům kosti, volte raději syrové. 

Jako kyselina

Pes, který je krmen přírodní stravou, dokáže syrovou kost strávit snadno. Jeho žaludeční kyseliny jsou totiž tak silné, že kost dokáže rozložit doslova na houbovitou hmotu, která mu už nemůže ublížit. Naopak zvířata, která jsou krmena spíše granulemi, nemají žaludeční šťávy tak silné, proto je potřeba je na kosti zvykat postupně. 

Ideálně mladé 

To, že pes může kosti, neznamená, že byste mu měli dávat jakékoliv. Především by se mělo jednat o kosti z mladých zvířat, které jsou pevné. Naopak kosti ze starších kusů jsou křehčí a mohou se štěpit. Psům můžete poskytnout kuřecí skelety, křídla či krky, jehněcí či telecí žebra, kachní krky. Velké kosti jsou vhodné spíše k ohlodání. Důležité však je, aby byly dostatečně obalené masem. Holé kosti mohou psovi způsobit nepříjemnou zácpu. O tom, jak si poradit i s tímto problémem, jsme psali zde.

Tyto druhy nepodávejte

Naopak krůtí křídla a končetiny či vepřové nožky, vzhledem ke své tuhosti, pro psy vhodné nejsou. Stejně tak se vyhýbejte morkovým kostem, na nichž si psi mohou doslova vylámat zuby. Rovněž se vyhýbejte kostem ze zvěřiny, které mohou být napadeny parazity. 

Zdroj: dogtime.com, akc.org.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování je od dnešního dne jednodušší. Další důležitá změna se pro turisty chystá za měsíc

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Bydlení

Jaký koberec vybrat do obýváku. Jeho umístění a velikost hrají velkou roli

Zavřít reklamu