Je na čase zjistit, jak jsou na tom semínka, která chcete letos zasadit. Udělejte test klíčivosti
I když sáčky se semínky uchováváte v suchu a temnu, neznamená to automaticky, že všechna semínka jsou stoprocentně v pořádku. I semínka totiž mívají nějakou dobu trvanlivosti, takže ta, která máte několik let, už opravdu nemusejí být "živá". Proto je určitě vhodné před začátkem sezony udělat test klíčivosti.
Schopnost klíčivosti
Každý druh plodin má svá specifika. Některé osivo může ztratit schopnost klíčení rychle, jiné druhy vydrží i roky. K té první skupině patří cibuloviny, travní semeno a černý kořen, které ztrácejí klíčivost již po dvou letech. Zhruba tři roky vám vydrží semena čekanky, kopru, mangoldu, pastináku, petržele či zelí. Ještě déle vám vydrží fazole, hrách, mrkev, paprika, špenát a vodnice, celer, květák, lilek, ředkvičky, salát, cuketa, kapusta, kedlubny okurky a rajčata. Nejdelší klíčivost mají okurky polní i pařeništní, tyčková rajčata a tykve. Přesto všechno to neznamená, že semínka budou i po těchto letech stále životaschopná.
Rychlý výsledek
Test klíčivosti se vyplatí dělat u semínek, která jsou starší, která máte z vlastní úrody, ale také u bio semen, která nebyla ošetřena. Výsledek testu můžete znát za jeden až tři týdny.
Co potřebujete
- osivo
- malé talířky
- savý papír
- mikroten
Postup
Z každého sáčku osiva si odeberte vzorek, ideálně 25, 50 nebo 100 semen. Ta v pravidelných rozestupech rozložte na vlhký papír. Misku poté zakryjte potravinářskou fólií (udělejte do ní několik drobnějších dírek) a dejte ji do světlé a teplé místnosti, nejlépe na parapet. Ve všech nádobách udržujte stálou teplotu i vlhkost po dobu asi 14 dnů (některá osiva mohou klíčit i po třech týdnech).
Procenta klíčivosti
Po dvou až třech týdnech spočítejte vyklíčená semena. Pokud vám vyklíčí 80-90 % semen, je to vynikající výsledek a tato semena můžete bez obav použít. Vhodné je před tím použít i starý zahrádkářský trik s máčením, o němž se dočtete zde. Vyklíčí-li více jak polovina semen, můžete je také použít, ale vysévejte je hustěji. Jestliže vyklíčí méně než polovina, pak tuto sadbu raději nepoužívejte. Hrozí totiž, že ani klíčky semen, která jsou schopna klíčit, nebudou nadále dostatečně životaschopné, aby se uchytily a prorazily půdou.
Na co si dát pozor
Jestliže se vám během klíčení semen objeví nepříjemná vůně, je to známka hniloby. Semena sice mohou lehce nabobtnat, ale to je asi tak vše. Nejčastěji se tento jev objevuje u mechanicky poškozených semen, semen velmi starých nebo poškozených vysokou teplotou.