Vybíráme sekeru: Dejte si pozor na levné šmejdy!

Současná kvalitní sekera tvoří jeden díl. Topůrko je z plastu.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dílna 
03. srpna 2017 16:42 / Shutterstock
  4   4
Dnešní sekery jsou docela jiné, než jaké byly před třiceti lety. Pokud ale nechcete své peníze vyhodit do kanálu, raději si připlaťte za kvalitu.

Nekupujte podle ceny

Na trhu jsou stále i sekery, které nemají kompaktní konstrukci. Seženete tedy i takovou klasiku, která má zvlášť topůrko a zvlášť železnou část. Není ale oč stát. Nebo se vám chce řešit, že se sekera uvolňuje? Že hrozí vypadnutí železné části a následné zranění?

I mezi kompaktními sekerami ale najdete takové, které si jen hrají na lepší značky. Většinou je imitují barvami. Třeba i drží dobře pohromadě, ale sekat se s nimi nedá. A pokud ano, velmi rychle se tupí, mají nevhodný tvar, nejsou dobře vyvážené nebo jinak komplikují práci.

Kolik investovat

Aby byla sekera k něčemu dobrá, počítejte s cenou alespoň 800 korun u menších modelů na drobnou práci. Kolem 1500 Kč vás budou stát sekery pro štípání větších polen a můžete si samozřejmě i připlatit. Pokud koupíte nástroj za 200 Kč, počítejte s problémy a starostmi.

V čem jsou značkové sekery lepší

Kromě pevnosti, odolnosti, vyvážení, tvaru ostří a jeho trvanlivosti mají značkové sekery obvykle ještě speciální povrch, který usnadňuje proniknutí ostří do dřeva. Dříve býval povrch z teflonu, dnes se ocel kryje xylanem, který má ještě lepší vlastnosti a poskytuje samozřejmě i ochranu proti korozi.

Další vychytávky

I dnes si samozřejmě můžete vybrat různé tvary ostří podle typu práce. Můžete si koupit i sekeru univerzální. Část z druhé strany ostří bývá uzpůsobena k zatloukání hřebíků. Některé sekery mají i očko pro vytahování hřebíků. Na topůrku někdy naleznete značky pro jednoduchý odhad velikosti polen. K sekeře dostanete i pouzdro, které ostří chrání. Sekeru za něj můžete zavěsit v dílně.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu