Vybíráme sekeru: Dejte si pozor na levné šmejdy!
Nekupujte podle ceny
Na trhu jsou stále i sekery, které nemají kompaktní konstrukci. Seženete tedy i takovou klasiku, která má zvlášť topůrko a zvlášť železnou část. Není ale oč stát. Nebo se vám chce řešit, že se sekera uvolňuje? Že hrozí vypadnutí železné části a následné zranění?
I mezi kompaktními sekerami ale najdete takové, které si jen hrají na lepší značky. Většinou je imitují barvami. Třeba i drží dobře pohromadě, ale sekat se s nimi nedá. A pokud ano, velmi rychle se tupí, mají nevhodný tvar, nejsou dobře vyvážené nebo jinak komplikují práci.
Kolik investovat
Aby byla sekera k něčemu dobrá, počítejte s cenou alespoň 800 korun u menších modelů na drobnou práci. Kolem 1500 Kč vás budou stát sekery pro štípání větších polen a můžete si samozřejmě i připlatit. Pokud koupíte nástroj za 200 Kč, počítejte s problémy a starostmi.
V čem jsou značkové sekery lepší
Kromě pevnosti, odolnosti, vyvážení, tvaru ostří a jeho trvanlivosti mají značkové sekery obvykle ještě speciální povrch, který usnadňuje proniknutí ostří do dřeva. Dříve býval povrch z teflonu, dnes se ocel kryje xylanem, který má ještě lepší vlastnosti a poskytuje samozřejmě i ochranu proti korozi.
Další vychytávky
I dnes si samozřejmě můžete vybrat různé tvary ostří podle typu práce. Můžete si koupit i sekeru univerzální. Část z druhé strany ostří bývá uzpůsobena k zatloukání hřebíků. Některé sekery mají i očko pro vytahování hřebíků. Na topůrku někdy naleznete značky pro jednoduchý odhad velikosti polen. K sekeře dostanete i pouzdro, které ostří chrání. Sekeru za něj můžete zavěsit v dílně.